آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

کمدو چیست؟ آشنایی با جوش سرسیاه و سرسفید

جوش

کمدو چیست؟ آشنایی با جوش سرسیاه و سرسفید

کومدو نوعی آکنه است که توسط منافذی که با باکتری‌های اضافی، چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود شده‌اند، ایجاد می‌شود. این منافذ مسدود. شده باعث. ایجاد یک برآمدگی. کوچک روی پوست .می‌شوند. این برجستگی های کوچک می توانند گوشتی، سفید یا تیره باشند. رنگ بستگی به بسته بودن یا باز بودن کمدو دارد.

هنگامی که منافذ. بسته است.، کومدو می‌تواند. به رنگ گوشت. یا سفید به نظر برسد. منافذ بسته. یا کومدو بسته، سر سفید. نامیده می‌شود. اگر منافذ باز باشد، کمدو تیره به نظر می‌رسد. به یک کمدوی باز، سر سیاه می گویند. اگر بیش از یک کمدئو دارید، به آنها کومدون گفته می شود.

اگرچه ممکن است ظاهر کومدون ها را دوست نداشته باشید، اما مضر نیستند. کومدون‌ها که بر نوجوانان و بزرگسالان تأثیر می‌گذارند، نوع غیر التهابی آکنه هستند و نسبت به انواع التهابی مانند جوش‌های چرکی (جوش‌های پر از چرک) یا پاپول‌ها (برجستگی‌های کوچک، سفت و قرمز) راحت‌تر درمان می‌شوند.

 

علائم کمدو

علائم کومدون ها. بسته به بسته بودن. منافذ (سرسفید) یا باز بودن. (جوش های سیاه) متفاوت است.

 

سرسفید. به صورت یک برآمدگی. کوچک، برجسته، سفید. یا گوشتی در منافذ. بسته ظاهر می شود. ممکن است کمی احساس ناهمواری کنند.

 

جوش های سرسیاه به صورت یک لکه تاریک قابل مشاهده در دهانه منافذ ظاهر می شوند.

کومدون‌ها – چه جوش‌های سر سفید یا سر سیاه – معمولاً در صورت، سینه و پشت یافت می‌شوند. هر دو نوع کومدون ممکن است روی بازوها نیز ظاهر شوند.

 

صرف نظر از باز. یا بسته بودن آنها، کومدون ها. می توانند ظاهری. خشن و بافت. به پوست بدهند.

 

چه چیزی باعث کمدو می شود؟

زمانی که منافذ پوست توسط باکتری، چربی و سلول‌های مرده پوست مسدود می‌شود، کومدو می‌تواند ایجاد شود.

 

اینکه آیا شما دچار. جوش سر سفید. یا سر سیاه می شوید. بستگی به این دارد. که سطح پوست درگیر. شده باشد. اگر سطح بسته. بماند، ممکن است .یک جوش سر سفید ایجاد شود. اگر سطح پوست. مختل شود، کمدئو باز در نظر گرفته می شود. و یک جوش سرسیاه. می تواند تشکیل شود

 

جوش‌های سرسیاه زمانی ایجاد می‌شوند که تجمع چربی‌های اضافی و سلول‌های مرده پوست باعث ایجاد پلاک سبوم (روغن) در دهانه منافذ شود. هنگامی که تجمع چربی و سلول های مرده پوست با هوا واکنش نشان می دهد، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که باعث می شود لکه به رنگ تیره تبدیل شود.

عوامل خطر

برخی از افراد ممکن است بیشتر از دیگران دچار کومدون شوند. عوامل موثر در ایجاد جوش سر سفید و سر سیاه عبارتند از:

 

سابقه خانوادگی آکنه: اگر یکی از والدین یا هر دوی شما یا یکی دیگر از خویشاوندان خونی شما آکنه داشته باشند، شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آکنه هستید.

هورمون ها: در دوران بلوغ، هورمون های جنسی مردانه به نام آندروژن، اندازه غدد چربی پوست شما را افزایش می دهند. این باعث می شود که غدد چربی بیشتری تولید کنند که می تواند منافذ شما را مسدود کند.

سیگار کشیدن: تحقیقات نشان داده است. افرادی که سیگار می کشند. بیشتر از کسانی که .سیگار نمی کشند. به آکنه مبتلا می شوند.

کومدون در مقابل انواع دیگر آکنه

کومدون ها یک نوع خفیف آکنه غیر التهابی هستند. برخلاف انواع متوسط ​​تا شدید آکنه، کومدون‌ها قرمز یا ملتهب به نظر نمی‌رسند. آنها همچنین بر خلاف انواع عمیق و دردناک آکنه به نام ندول یا کیست بدون درد هستند

 

علاوه بر این، کومدون ها هیچ گونه چرکی در مرکز ندارند، که آن را از نوع التهابی آکنه به نام پوسچول متمایز می کند. نوع دیگری از آکنه های التهابی پاپول ها هستند که به صورت برجستگی های قرمز، متورم و سفت روی پوست ظاهر می شوند.

 

اگر آکنه های التهابی زیادی دارید، ممکن است برای درمان به یک متخصص پوست (پزشکی که متخصص در درمان بیماری های موثر بر پوست، مو و ناخن است) مراجعه کنید. یا درمان با آنتی بیوتیک درمانی در مقایسه، اکثر انواع کومدون ها را می توان با داروهای بدون نسخه درمان کرد

 

چگونه از شر یک کمدو خلاص شویم

اگرچه کومدون‌ها شکل خفیف‌تری از آکنه هستند، اما هنوز هم می‌توانند بر احساس سلامت کلی شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، کومدون‌ها و سایر انواع آکنه‌های. قابل مشاهده می‌توانند. منجر به افسردگی، اضطراب، و عدم اعتماد. به نفس در صورت عدم. درمان مؤثر یا به موقع شوند. خوشبختانه، کومدون‌های بسته. و باز را می‌توان با استفاده. از انواع روش‌های ایمن و مؤثر درمان کرد. .

 

کومدون های. بسته (سرسفید) را می توان. با شستشو یا لوسیون پراکسید. بنزوئیل برای از بین بردن باکتری های مولد. آکنه درمان کرد. همچنین می‌توانید .رتینوئیدهای بدون نسخه. یا نسخه‌ای (محصولات مراقبت از پوستمشتق شده از ویتامین A) مانند. سرم پوستی نیاسینامید  و. از سرم پوستی هیالورونیک اسید و. یا سرم پوستی رتینول ویتامین A را. برای باز کردن .منافذ، سرعت. بخشیدن به گردش. سلولی پوست. و کاهش چربی پوست .در نظر بگیرید.

کومدون‌های باز (جوش‌های سر سیاه) را می‌توان با رتینوئیدهای بدون نسخه یا تجویزی نیز درمان کرد.

 

اگر روش‌های .درمان خانگی برای. از بین بردن کومدون‌ها. در شش تا هشت. هفته کافی نیست، یک قرار ملاقات. با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های .بهداشتی مانند. یک متخصص پوست. تعیین کنید، که می‌تواند. علائم شما را ارزیابی کند. و برنامه درمانی مناسب. را برای پوست شما توصیه کند.

به عنوان مثال، یک متخصص پوست. ممکن است برای از بین بردن. جوش‌های سرسیاه. شما در مطب استخراج کند. روش دستی کومدون‌های باز را با استفاده از یک سوزن با سوراخ بزرگ یا یک تیغه جراحی از بین می‌برد.

موارد احتیاط

هنگام مدیریت کومدون ها، بایدها و نبایدهای مفیدی وجود دارد که باید آنها را در برنامه روزانه خود به کار ببرید:

 

کومدون ها را لمس نکنید یا پاپ نکنید: دست ها را از صورت. خود دور نگه دارید. لمس کردن، فشردن یا برداشتن. کومدون‌های شما می‌تواند. بهبود را به تأخیر بیندازد، باعث عفونت .شود یا منجر. به یک اسکار دائمی شود.

از کلاه یا هدبند تنگ استفاده نکنید: پوشیدن لوازم جانبی. خیلی تنگ در اطراف. پیشانی می تواند. پوست را تحریک کند. و عرق و چربی را به دام .بیندازد و زمینه مناسبی. برای رشد آکنه فراهم کند. کمی اتاق تنفس.

به اندازه کافی بخوابید: کمبود خواب ممکن است آکنه موجود را بدتر کند. نوجوانان باید هر شب هشت تا 10 ساعت بخوابند و بزرگسالان باید حداقل هفت ساعت بخوابند.

از محصولات مراقبت از پوست بدون انسداد منافذ استفاده کنید: به دنبال محصولات. مراقبت از پوستی باشید. که برچسب “غیر کومدوژنیک” (غیر مسدود .کننده منافذ) و فرموله شده. با مواد مبتنی بر آب. (به جای روغنی) دارند. این نوع محصولات. کمتر باعث بسته. شدن منافذ می شوند. مانند سرم پوستی ویتامین C و یا از کرم ترمیم کننده و جوانساز

چگونه از کومدو جلوگیری کنیم

برای جلوگیری. از ایجاد کومدون ها، روش های مراقبتی خاصی. وجود دارد که می توانید. برای کاهش تجمع. چربی، باکتری ها. و سلول های مرده پوست. انجام دهید. نکات زیر را امتحان کنید:

 

با تمیز کردن ملایم. خود با یک صابون ملایم. یا پاک کننده. ضد آکنه ساخته. شده از اسید. سالیسیلیک یا. بنزوئیل پراکسید، تمام آلودگی و آرایش را از روی پوست خود پاک کنید. از محصولات حاوی الکل یا محصولاتی که بیش از حد پوست را خشک می کنند خودداری کنید.

از لوازم آرایشی مبتنی بر روغن خودداری کنید.

صورت خود (و سایر نواحی مستعد آکنه بدن خود) را یک یا دو بار در روز بشویید.

موهای خود را از صورت خود دور نگه دارید.

اگر موهای چرب دارید، روزانه آن ها را شامپو کنید.

برای جلوگیری از بازگشت کومدون‌ها، این تمرین‌ها را به بخشی منظم از برنامه روزانه خود تبدیل کنید.

 

یک بررسی سریع

کومدون ها شکل معمول. و خفیف آکنه هستند. هم کومدون. های بسته (سرسفید). و هم کومدون های. باز (جوش های سر سیاه) توسط .منافذ مسدود. شده ای تشکیل. می شوند. که حاوی تجمع باکتری، چربی. و سلول های مرده پوست هستند.

 

کومدون های. بسته برجستگی. های کوچک، گنبدی .شکل، سفید. یا همرنگ پوست. هستند که با درمان های موضعی مانند رتینوئیدها. و بنزوئیل پراکسید. قابل کنترل هستند. کومدون‌های باز برآمدگی‌های تیره رنگی هستند که می‌توانند با رتینوئیدها، اسید سالیسیلیک یا استخراج در مطب درمان و پیشگیری شوند.

 

تعدادی استراتژی. وجود دارد. که می توانید برای پیشگیری .و مدیریت کمدون ها. اجرا کنید، از جمله دور. نگه داشتن دست .ها از صورت، خواب کافی. و اجتناب از استفاده .از لوازم آرایشی چرب یا چرب.

 

اگر درمان‌های. بدون نسخه مؤثر نبودند. و کومدون‌ها. بیش از شش. تا هشت هفته باقی .می‌ماند، در نظر داشته. باشید که با یک ارائه‌دهنده. مراقبت‌های بهداشتی. قرار ملاقاتی داشته باشید. تا در مورد سایر گزینه‌های. درمانی صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

four + eleven =