آرایشی و زیبایی, دسته‌بندی نشده, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

چگونه می توانید حلقه های سیاه زیر چشم خود را از بین ببرید؟

حلقه های سیاه زیر چشم

چگونه می توانید حلقه های سیاه زیر چشم خود را از بین ببرید؟

حلقه های تیره زیر چشم (از نظر پزشکی به عنوان هایپرپیگمانتاسیون اطراف چشم شناخته می شود) بسیار رایج و معمولا بی ضرر هستند. بسته به رنگ پوستتان ممکن است یک تیره شدن یا یک اثر سایه به شکل نیمه ماه در امتداد پوست زیر چشمان خود در سایه های قهوه ای، آبی، بنفش یا مشکی مشاهده کنید. عوامل مختلفی مانند ژنتیک، افزایش سن، خستگی و موارد دیگر می توانند باعث ایجاد حلقه های سیاه شوند

برای برخی افراد، ظاهر آن‌ها می‌تواند آزاردهنده باشد، اما خوشبختانه، این امکان وجود دارد که با درمان‌های خانگی و حرفه‌ای، تیرگی‌های آزاردهنده کاهش یابد. در ادامه بخوانید که چرا آنها رشد می کنند و چگونه از شر آنها خلاص شوید.

چه چیزی باعث سیاهی زیر چشم می شود؟

اگر سیاهی زیر چشم را تجربه کرده اید، ممکن است بعد از یک شب بی خوابی بیشتر قابل توجه باشد. اما در واقع دلایل مختلفی وجود دارد که به ایجاد حلقه سیاه کمک می کند.
ژنتیک: داشتن حلقه های سیاه زیر چشم در خانواده ها ایجاد می شود. مطالعات نشان داده‌اند که داشتن سابقه خانوادگی دور سیاه باعث می‌شود که شما نیز آن‌ها را تجربه کنید و این ممکن است مهم‌ترین عامل خطر باشد.
افزایش سن: با افزایش سن، پوست ما نازک‌تر می‌شود و خاصیت ارتجاعی و حجم خود را از دست می‌دهد.3 این تغییرات پوستی در ناحیه ظریف زیر چشم می‌تواند به رگ‌های خونی اجازه دهد که بیشتر قابل توجه شوند – که به نوبه خود منجر به ظاهر تیره‌تر می‌شود.
آلرژی: در میان افرادی که آلرژی دارند، احتقان در حفره‌های سینوسی می‌تواند باعث تورم رگ‌های خونی در زیر چشم شود و منجر به سیاهی دور چشم شود. بعلاوه، مالیدن چشم های خارش دار یا ناراحت کننده می تواند آن حلقه ها را برجسته تر کند
کمبود خواب: این حکایت که یک شب بی خوابی می تواند منجر به سیاهی زیر چشم در صبح شود، شواهدی پشت آن دارد.  نخوابیدن می‌تواند بر گشاد شدن رگ‌های خونی تأثیر بگذارد، که می‌تواند منجر به تیره شدن ظاهر زیر چشم شود.
احتباس مایعات: استعمال دخانیات، رژیم غذایی سرشار از نمک، برخی داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و برخی شرایط پزشکی که بر تیروئید، کلیه ها، کبد یا قلب تأثیر می گذارند، همگی با تورم یا احتباس مایعات مرتبط هستند. . با گشاد شدن رگ های خونی زیر چشم، دایره های تیره ایجاد می شود.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

برای برخی افراد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث شود بدن آنها ملانین بیشتری تولید کند، رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد. آسیب های خورشید همچنین پوست را ضعیف می کند و طوفان مناسبی برای نشان دادن حلقه های سیاه ایجاد می کند
در حالی که هر کسی می تواند سیاهی دور چشم را تجربه کند، ممکن است در افرادی با سابقه خانوادگی سیاهی دور چشم، افراد مسن تر و افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند، بیشتر باشد.

درمان های خانگی برای حلقه های تاریک

اولین خط درمان سیاهی زیر چشم می تواند در خانه شروع شود.

محصولات موضعی OTC

دستیابی به کرم دور چشم بدون نسخه (OTC) برای مبارزه با سیاهی دور چشم اولین گزینه عالی است، اما ابتدا باید این محصول را برای چند ماده اصلی بررسی کنید.

نشان داده شده است که کافئین به کاهش تورم هنگام استفاده روی پوست کمک می کند، که برای درمان حلقه های تیره ناشی از التهاب مفید است.
کرم دور چشم رتینول، که از مشتقات سرم پوستی رتینول ویتامین A است، می‌تواند به رشد کلاژن و کاهش رنگدانه‌های پوست کمک کند که در نتیجه پوست زیر چشم صاف و رنگ آن کاهش می‌یابد.
سرم پوستی هیالورونیک اسید به افزایش گردش خون کمک می‌کند، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد و ممکن است به آرامی نواحی تیره پوست را روشن کند و آن را برای درمان سیاهی دور چشم ایده‌آل می‌کند.
سرم پوستی ویتامین C برای تقویت تولید کلاژن شناخته شده است و همچنین ممکن است به روشن شدن پوست کمک کند تا هرگونه تیرگی یا سایه را از دایره های تیره پنهان کند.
به خاطر داشته باشید که کرم های دور چشم OTC راه حل فوری برای سیاهی زیر چشم نیستند. برای بهترین نتایج، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که محصولات را حداقل به مدت 30 روز امتحان کنید – مگر اینکه پوست شما را تحریک کند – تا بدانید که آیا برای شما مفید است یا خیر.
هنگام استفاده از کرم ها یا سرم های دور چشم، به یاد داشته باشید که پوست ظریف اطراف چشم از نازک ترین پوست های بدن انسان است. از این محصولات طبق دستور استفاده کنید و مراقب باشید که اجازه ندهید وارد چشم شوند تا از تحریک یا سوختگی های سطحی جلوگیری کنید.

چای سبز و سیاه

کرم آبرسان روغن برگ درخت چای + ویتامین A

تاکتیک دیگر می‌تواند شامل استفاده از کیسه‌های چای سبز یا سیاه سرد شده در زیر چشم برای کمک به کاهش التهاب و تحریک گردش خون باشد. کارشناسان معتقدند که این ممکن است به یکنواخت شدن مایع اضافی زیر پوست و کاهش ظاهر تغییر رنگ زیر چشم کمک کند. استفاده از سرما درمانی روی پوست می تواند به طور موقت به کاهش تورم کمک کند.

محافظت در برابر آفتاب

اگر سیاهی زیر چشم شما به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، در مورد محافظت در برابر آفتاب بسیار هوشیار باشید. اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند منجر به رنگدانه‌های پوست (تیره شدن یا تغییر رنگ) شود و در ایجاد حلقه‌های تیره در برخی افراد نقش داشته باشد.

برای جلوگیری از آسیب بیشتر خورشید در ناحیه چشم، متخصصان توصیه می‌کنند هنگام زیر نور مستقیم خورشید از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی بزرگتر و کلاه استفاده کنید.

درمان های پزشکی برای حلقه های تاریک

اگر بهبودی را که می خواهید با درمان های خانگی مشاهده نمی کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند به کاهش علت سیاهی دور چشم شما کمک کنند – مانند آلرژی، نازک شدن پوست یا کمبود خواب – و گزینه های درمانی حرفه ای را برای کمک به کاهش تغییر رنگ زیر چشم ارائه دهند.

محصولات موضعی تجویزی

بسته به علت زمینه‌ای سیاهی دور چشم، ممکن است یک محصول موضعی با مواد فعال قوی‌تر تجویز شود.

برای حلقه‌های تیره‌ای که از هیپرپیگمانتاسیون (تولید بیش از حد ملانین در پوست) ایجاد شده‌اند، یک محصول موضعی روشن‌کننده پوست مانند هیدروکینون می‌تواند مفید باشد. سایر مواد فعال با نتایج مشابه عبارتند از کوجیک اسید، آزلائیک اسید، و رتینوئیدهای تجویزی.

مطمئن شوید که از داروهای موضعی تجویزی دقیقاً طبق دستور استفاده کنید، زیرا برخی از آنها ممکن است عوارض جانبی یا خطراتی در صورت استفاده بیش از حد یا نادرست داشته باشند.

پرکننده های تزریقی

پرکننده‌های پوستی تزریقی ساخته‌شده با اسید هیالورونیک که به‌خاطر اثرات حجیم‌کننده و حجم‌دهنده‌شان شناخته می‌شوند، می‌توانند برای کمک به صاف کردن ناحیه زیر چشم استفاده شوند. این می‌تواند تیرگی ناشی از عضله چشمی زیر پوست و رگ‌های خونی قابل توجه را کمتر آشکار کند.

خونریزی، کبودی، تحریک پوست و سایر خطرات می تواند با استفاده از پرکننده ها همراه باشد، که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی قبل از درمان با شما صحبت خواهد کرد.

لیزر درمانی

لیزر درمانی با هدف قرار دادن گرمای کنترل‌شده در ناحیه مورد نظر تغییر رنگ پوست عمل می‌کند و همچنین رشد سلول‌های جدید پوست را تشویق می‌کند. این به روشن‌تر شدن پوست زیر چشم، لایه‌برداری مجدد ناحیه و کاهش چین و چروک‌هایی که می‌توانند سیاهی دور چشم را تشدید کنند، کمک می‌کند.

بسته به نوع لیزری که استفاده می شود، ممکن است برخی عوارض جانبی خفیف مانند قرمزی، تورم، خارش و موارد دیگر را تجربه کنید.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی می تواند به روشن شدن رنگدانه های ناخواسته زیر چشم کمک کند.  گزینه هایی که حاوی اسید گلیکولیک، آلفا هیدروکسی اسید یا اسید لاکتیک هستند نشان داده شده است که تیرگی را در ناحیه بهبود می بخشد. همچنین منجر به صاف و روشن کننده کلی می شود

لایه برداری شیمیایی بی خطر و به طور کلی موثر است، با پتانسیل برخی ناراحتی های خفیف در روزهای بعد از عمل. ممکن است برخی مراقبت‌های پس از پوست خاص برای جلوگیری از عوارضی مانند هیپرپیگمانتاسیون یا جای زخم توصیه شود.
انجمن جراحان پلاستیک آمریکا. هر آنچه که باید در مورد لایه برداری شیمیایی بدانید.

جراحی زیبایی

بسته به. علت زمینه ای، چند گزینه .جراحی برای درمان.سیاهی زیر چشم وجود دارد.

پیوند چربی. می تواند برای نازک شدن. بیش از حد پوست به ناحیه مورد نظر. حجم دهد، در حالی که بلفاروپلاستی. (روشی برای برداشتن.پوست اضافی) می تواند ناحیه. را از طریق جراحی بلند، سفت. و صاف کند – به از بین بردن. این سایه های تیره کمک می کند.

به خاطر داشته باشید که هر جراحی با خطراتی همراه است و هر گونه سوال یا نگرانی را قبل از موعد با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

سایر درمان های نوظهور

در حالی. که تحقیقات بیشتری. مورد نیاز است، برخی از مطالعات. به موفقیت استفاده. از درمان‌های پلاسمای. غنی از پلاکت (یا PRP) برای روشن. کردن حلقه‌های سیاه زیر چشم ناشی. از افزایش سن اشاره کرده‌اند. این شامل گرفتن. نمونه خون از بیمار و سپس تزریق پلاسما است. به ناحیه زیر چشم.

PRP همچنین برای ریزش مو، بازسازی مفاصل و به عنوان یک درمان کلی ضد پیری صورت استفاده می شود. خطرات بالقوه این روش شامل درد، کبودی، تورم و عفونت است.

چگونه از سیاهی حلقه جلوگیری کنیم

سیاهی. دور چشم همیشه. به طور کامل قابل پیشگیری. نیست، اما چند راه. وجود دارد که متخصصان. توصیه می کنند .مراقبت ویژه از پوست .خود را برای به حداقل رساندن. احتمال تغییر رنگ محسوس ناشی.از ایجاد یا بدتر شدن آن، به حداقل برسانید.

برای جلوگیری از آسیب پوست و علائم پیری در اطراف چشم، روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید
کرم دور چشم را صبح و شب بمالید تا ناحیه ظریف زیر چشم مرطوب بماند
کمک به ترمیم و بازسازی پوست به اندازه کافی بخوابید.
جلوگیری از چین و چروک زودرس و پیری پوست، سیگار را ترک کنید
کاهش احتباس مایعات از یک رژیم غذایی سالم و کم نمک استفاده کنید و مقدار زیادی آب بنوشید
بهبود خاصیت ارتجاعی و گردش خون در ناحیه زیر چشم، ماساژ ملایم صورت را امتحان کنید

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

اگر حلقه های تیره زیر چشم شما یک مزاحمت خفیف آرایشی هستند، احتمالاً دلیلی وجود ندارد که فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اما اگر ظاهر. حلقه‌های سیاه‌تان. بر کیفیت زندگی‌تان. تأثیر می‌گذارد، یا اگر علائمی. مانند سوزش، درد، تورم یا احتقان. را نیز تجربه می‌کنید، برای معاینه و تشخیص با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

پس از بررسی.تاریخچه پزشکی. و علائم شما، ارائه دهنده. مراقبت پوست می تواند. یک معاینه فیزیکی. برای رد آلرژی. یا سایر بیماری های پوستی یا پزشکی انجام دهد. و از آنجا، می توانید تعیین کنید که چه گزینه هایی برای یک برنامه درمانی یا روش های زیبایی وجود دارد.

یک بررسی سریع

چه به دلیل. ژنتیک، پیری، آلرژی، قرار گرفتن. در معرض نور. خورشید یا کمبود. خواب، سیاهی زیر. چشم می تواند. از نظر ظاهری. آزار دهنده باشد. برخی از درمان‌های OTC، تنظیم سبک زندگی، و روش‌های پزشکی می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا کمتر مورد توجه قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 19 =