آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

ماندلیک اسید چیست؟

پوست

اسید ماندلیک یک آلفا هیدروکسی اسید ملایم (AHA) است که از بادام تلخ ایجاد می شود. این لایه بردار AHA وقتی به محصولات مراقبت از پوست اضافه شود می تواند به روشن، صاف و شفاف شدن پوست کمک کند. اما برخلاف سایر AHA ها، اسید ماندلیک معمولاً پوست حساس را تحریک نمی کند. اگر اسید ماندلیک را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید، در اینجا چه چیزی باید انتظار داشت.

 

اسید ماندلیک چگونه کار می کند؟

اسید ماندلیک به عنوان یک AHA به لایه برداری شیمیایی سلول های مرده پوست از لایه بالایی پوست (اپیدرم) کمک می کند. در سطح سلولی، به شل شدن سلول‌های مرده پوست در سطح کمک می‌کند تا سلول‌های جدید پوست بتوانند بر روی پوست تأثیر بگذارند و پوستی شاداب‌تر و صاف‌تر داشته باشند. اسید ماندلیک همچنین به تولید کلاژن کمک می کند، که به حجیم شدن پوست، بهبود خاصیت ارتجاعی و صاف کردن خطوط ریز کمک می کند.

اسید ماندلیک دارای اندازه ذرات بزرگی است که باعث می شود پوست آن را آهسته و پیوسته تر جذب کند. این امر به AHA اجازه می‌دهد تا زمانی که جذب می‌شود، مدت بیشتری روی سطح پوست بماند، که می‌تواند باعث تحریک کمتری برای افراد دارای پوست حساس شود.

 

فواید ماندلیک اسید

از آنجایی که ماندلیک اسید بسیار ملایم است، اغلب کمتر از AHAهای قوی تر موثر است. با این حال، اسید ماندلیک برای افرادی با انواع پوست حساس که نمی توانند AHA های قوی تر را تحمل کنند، ایده آل است.

 

بافت ناهموار پوست را بهبود می بخشد

مزیت اصلی اسید ماندلیک این است که به لایه برداری پوست کمک می کند و ظاهری صاف و روشن تر به آن می بخشد. اسید ماندلیک به عنوان یک لایه بردار شیمیایی به از بین بردن سلول های مرده پوست که روی سطح پوست نشسته اند کمک می کند. وقتی پوست مرده اضافی دارید، ممکن است پوست شما کدر، زبر یا پوسته پوسته به نظر برسد. استفاده از محصولات مراقبت از پوست با اسید ماندلیک می تواند به از بین بردن هرگونه ناهمواری و بافت پوست کمک کند.

AHA ها اغلب پوست حساس را تحریک می کنند، اما اسید ماندلیک یک استثنا است. مطالعات نشان می دهد افرادی که پوست حساس و روزاسه دارند می توانند از اسید ماندلیک بدون تحریک پوست خود استفاده کنند.

هایپرپیگمانتاسیون را کاهش می دهد

فواید لایه برداری اسید ماندلیک همچنین می تواند به محو شدن آهسته لکه های تیره در طول زمان با کمک به لایه برداری مجدد پوست کمک کند. این می تواند به افرادی که پوست حساس دارند کمک کند لکه های تیره (هیپرپیگمانتاسیون) ناشی از لکه های خورشیدی، اسکار آکنه و ملاسما را محو کنند. اسید ماندلیک برای پوست های تیره تر نیز بی خطر است و بیش از حد پوست را روشن نمی کند.

به طور خاص، اگر پوست حساس یا روزاسه دارید، لایه برداری اسید ماندلیک معمولا برای درمان ملاسما استفاده می شود. ملاسما باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی صورت یا لب بالایی می شود. تغییرات هورمونی در دوران بارداری اغلب منجر به ملاسما می شود. با این حال، لایه برداری اسید سالیسیلیک ماندلیک بهتر تحمل شد

 

آکنه را درمان می کند

اسید ماندلیک می تواند به روش های مختلف به درمان آکنه کمک کند. اول، اثر لایه برداری اسید ماندلیک به حذف پوست مرده و کثیفی از منافذی که منجر به جوش می شود کمک می کند. اسید ماندلیک همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که ممکن است به کشتن باکتری ها و کاهش التهاب مرتبط با آکنه کمک کند. در نهایت، اسید ماندلیک به تنظیم تولید روغن کمک می کند

در افرادی که دارای پوست چرب خفیف تا متوسط ​​هستند، اسید ماندلیک می تواند به کاهش سبوم اضافی (روغن) کمک کند که می تواند منجر به جوش شود. یک کارآزمایی بالینی هشت هفته ای به طور خاص نشان داد زنانی که دو بار در روز از کرم ژل اسید ماندلیک استفاده می کردند، چربی و درخشندگی خود را کاهش دادند.6 همچنین مطالعات نشان داده اند که لایه برداری با اسید ماندلیک 45 درصد در درمان آکنه التهابی مؤثرتر از لایه برداری با 30 درصد اسید سالیسیلیک است. لایه برداری با اسید ماندلیک به اندازه اسید سالیسیلیک در درمان آکنه خفیف تا متوسط ​​اما با عوارض جانبی کمتر موثر بود.

 

ظاهر خطوط ریز را بهبود می بخشد

اسید ماندلیک می تواند به آرامی ظاهر خطوط ریز روی پوست پیر را کاهش دهد. با افزایش سن، پوست شما به طور طبیعی کلاژن را از دست می دهد، که به پوست کمک می کند ظاهری حجیم، کشسان و جوان داشته باشد. اسید ماندلیک می‌تواند تولید کلاژن را تحریک کرده و به نرم کردن خطوط و چین و چروک‌ها و حجیم شدن پوست کمک کند.

 

پوست مسن تر نیز تمایل به تولید چربی کمتر و خشک شدن دارد. یک مطالعه کوچک نشان داد که لایه برداری اسید ماندلیک 40 درصد به زنان 48 تا 71 ساله کمک می کند تا روغن صورت بیشتری داشته باشند، که می تواند به مرطوب کردن پوست خشک و بهبود ظاهر خطوط ریز کمک کند.

 

اسید ماندلیک در مقابل سایر AHA ها

اسید ماندلیک یکی از چندین AHA است که می تواند به لایه برداری پوست، باز کردن منافذ پوست، کاهش خطوط ریز و روشن کردن لکه های تیره کمک کند. با این حال، اسید ماندلیک ملایم ترین و ایمن ترین AHA است که این مزایا را ارائه می دهد. رایج ترین AHA ها در مراقبت از پوست عبارتند از گلیکولیک و اسید لاکتیک. شما همچنین می توانید مراقبت از پوست را با اسید سیتریک، مالیک و تارتاریک خریداری کنید

مانند سایر AHA ها، اسید ماندلیک به حذف سلول های مرده پوست و افزایش تولید کلاژن کمک می کند. با این حال، اسید ماندلیک دارای اندازه مولکولی بزرگتر از اسید گلیکولیک و لاکتیک است. این به اسید ماندلیک کمک می کند تا آهسته تر به پوست نفوذ کند و در صورت داشتن پوست حساس باعث تحریک کمتر می شود. با این حال، این تفاوت اندازه باعث می شود که اسید ماندلیک قدرت کمتری داشته باشد.1

 

اسید گلیکولیک دارای کوچکترین اندازه ذرات است که به آن اجازه می دهد تا سریعتر و عمیق تر به پوست نفوذ کند.

کتابخانه ملی پزشکی – مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی. اسید گلیکولیک.

 

این باعث می شود اسید گلیکولیک در درمان پوست های چرب و مستعد آکنه موثرتر باشد – اما همچنین تحریک کننده تر است. اسید لاکتیک مزایایی مشابه اسید گلیکولیک دارد، اما کمی کندتر جذب می‌شود و می‌تواند کمتر تحریک‌کننده باشد. علاوه بر این، اسید لاکتیک همچنین به هیدراته ماندن پوست کمک می کند، که اسید گلیکولیک و اسید ماندلیک انجام نمی دهند.

خطرات احتمالی

اسید ماندلیک ملایم در نظر گرفته می شود و معمولاً مانند AHA های قوی تر پوست را خشک یا تحریک نمی کند – به خصوص اگر از محصولات بدون نسخه با درصد کمتری استفاده می کنید. هنگام استفاده از اسید ماندلیک از ضد آفتاب استفاده کنید.

مانند تمام AHA ها، هنوز هم ممکن است واکنش پوستی به اسید ماندلیک وجود داشته باشد. عوارض جانبی بالقوه AHA ها عبارتند از:

 

پوست خشک و پوسته پوسته

لایه برداری پوست

پوست تحریک شده یا قرمز شده است

به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، اگر به بادام حساسیت دارید، باید از استفاده از اسید ماندلیک خودداری کنید.

 

نحوه استفاده از ماندلیک اسید

اسید ماندلیک می تواند یک لایه بردار ایده آل برای پوست های حساس باشد تا به کاهش جوش ها و بهبود بافت پوست کمک کند. اگر با اسید ماندلیک تازه کار هستید، می توانید پاک کننده ها، سرم ها و لایه بردارهای حاوی ماندلیک اسید را پیدا کنید. سرم ها و لایه بردارها انواع محبوب تر مراقبت از پوست با اسید ماندلیک هستند. این محصولات معمولاً در شب پس از تمیز کردن استفاده می شوند و با مرطوب کننده دنبال می شوند.

 

مانند سایر انواع مراقبت از پوست

سرم پوستی نیاسینامید و سرم پوستی ویتامین C و سرم پوستی هیالورونیک اسید و سرم پوستی رتینول ویتامین A

 

اسید ماندلیک هر چه بیشتر از آن استفاده کنید موثرتر می شود. همچنین می توانید برای کمک به درمان ملاسما، آکنه و لکه های تیره به یک متخصص پوست یا زیبایی مراجعه کنید تا درصد بیشتری لایه برداری با اسید ماندلیک داشته باشید.

اگر محصولات خانگی اسید ماندلیک را انتخاب می کنید، در اینجا نحوه شروع به کار آمده است:

با درصدهای کمتر شروع کنید. شما می توانید سرم ها و لایه بردارهای اسید ماندلیک بدون نسخه را با غلظت بالای 10 تا 15 درصد پیدا کنید. شروع با درصدهای AHA کمتر، معمولاً زیر 10 درصد، می تواند به پوست شما کمک کند تا خود را تنظیم کند و خطر عوارض جانبی را کاهش دهد. برای پوست های حساس با این حال، از آنجایی که اسید ماندلیک قوی تر است، معمولاً می توانید از غلظت های بالاتر با خیال راحت استفاده کنید

با دیگر لایه بردارها مخلوط نکنید: از مخلوط کردن اسید ماندلیک با سایر AHA ها و رتینول خودداری کنید. این ممکن است پوست را تحریک کرده و منجر به خشکی شود. اگر می‌خواهید از درمان‌های دیگری استفاده کنید، روزهای استفاده از محصولات را به طور متناوب امتحان کنید.

یک بررسی سریع

اسید ماندلیک یک AHA است که به آرامی لایه برداری می کند و تولید کلاژن را افزایش می دهد. افزودن مراقبت از پوست با اسید ماندلیک به روتین شما می تواند به بهبود بافت پوست، کاهش خطوط ریز، پاک کردن آکنه و محو شدن لکه های تیره کمک کند. این یک AHA ایده آل برای انواع پوست های حساس است، زیرا کندتر جذب می شود و نسبت به سایر AHA ها کمتر تحریک می شود.

با این حال، برخی از افراد ممکن است همچنان عوارض جانبی مانند تحریک، خشکی یا لایه برداری پوست را تجربه کنند. هنگامی که برای اولین بار از اسید ماندلیک استفاده می کنید، محصولی را با درصد کمتر انتخاب کنید تا تحریک نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + ten =