آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

لکه های خورشیدی چیست؟

لک و خورشید

لکه‌های خورشیدی لکه‌های تیره‌ای روی پوست هستند که پس از قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ظاهر می‌شوند. لکه های خورشیدی که لکه های پیری، لکه های کبدی یا عدسی های خورشیدی نیز نامیده می شوند، نوعی رنگدانه هایپرپیگمانتاسیون (معروف به لکه های تیره) هستند. هر کسی ممکن است به لکه های خورشیدی مبتلا شود، اما این لکه ها معمولاً در حدود 40 سالگی ظاهر می شوند – به لطف سال های بیشتر سپری شده در خورشید.
این لکه‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که سلول‌هایی که رنگدانه‌های پوست (به نام ملانین) تولید می‌کنند، پس از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بیش از حد تولید می‌کنند و باعث ایجاد لکه‌های تیره روی پوست می‌شوند. بر خلاف سرطان پوست، لکه‌های خورشیدی خطرناک یا پیش سرطانی نیستند. با این حال، در حالی که لکه های خورشیدی به دلایل بهداشتی نیازی به درمان ندارند، می توانید با کرم ها و روش های زیبایی ظاهر آنها را محو کنید. همچنین راه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به آن‌ها در صورت سپری کردن زمان زیادی در بیرون وجود دارد

علائم

لکه های خورشیدی معمولاً شبیه لکه های صاف، بیضی شکل و تیره روی پوست هستند. آنها می توانند به رنگ قهوه ای، قهوه ای یا سیاه ظاهر شوند. برخی از افراد ممکن است متوجه لکه‌های خورشیدی به اندازه کک و مک یا لکه‌های بزرگ‌تر ناشی از چندین لکه‌های خورشیدی شوند. احتمال بیشتری وجود دارد که متوجه لکه‌های خورشیدی در مناطقی از پوست خود شوید که سطح بالاتری از آفتاب را دارند، مانند:
صورت
دست ها
قفسه سینه
بازگشت
شانه ها
اسلحه
لکه های خورشیدی نباید درد، خارش یا خونریزی داشته باشند. اگر متوجه لکه های تیره ای شدید که این کار را انجام می دهند، ممکن است یک بیماری پوستی دیگر مانند خال یا رشد سرطانی داشته باشید. در چنین مواردی، مهم است که برای آزمایش به پزشک یا متخصص پوست (پزشکی که در بیماری های پوستی تخصص دارد) مراجعه کنید.

چه چیزی باعث ایجاد لکه های خورشیدی می شود؟

لکه های خورشیدی پس از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ایجاد می شوند که منجر به فعال شدن بیش از حد سلول های رنگدانه پوست می شود. هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، تولید ملانین (رنگدانه پوست) برای کمک به جلوگیری از نفوذ اشعه ماوراء بنفش و آسیب رساندن به پوست شما افزایش می یابد. منابع UV مصنوعی مانند تخت های برنزه یا لامپ های آفتاب می توانند همین اثر را داشته باشند. با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش می تواند به طور دائمی تولید ملانین پوست را تغییر دهد. این باعث ایجاد نواحی متمرکز ملانین می شود که لکه های تیره را تشکیل می دهند.
هر کسی اگر زمانی را در آفتاب یا تخت‌های برنزه بگذراند، می‌تواند دچار لکه‌های خورشیدی شود. اما احتمال ایجاد لکه های خورشیدی در 40 سالگی بیشتر است زیرا پوست شما سال های بیشتری در معرض نور خورشید قرار می گیرد. به همین دلیل است که لکه های خورشیدی را لکه های پیری نیز می نامند. ژنتیک شما همچنین ممکن است خطر ایجاد لکه های خورشیدی یا مسمومیت با خورشید را افزایش دهد. محققان نشانگرهای ژنی را یافته اند که ممکن است به تولید بیش از حد ملانین پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب مزمن کمک کند

تشخیص

اگر لکه های جدیدی روی پوست خود ایجاد کنید، معاینه آنها ضرری ندارد. یک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره می‌تواند لکه‌های خورشیدی را تشخیص دهد و تعیین کند که آیا لکه‌های شما در عوض به دلیل سرطان پوست یا سایر رشدهای پیش سرطانی هستند یا خیر.

در طول ویزیت شما، یک متخصص پوست معاینه پوست انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از شما سوال می کند. معاینه پوست شامل نگاه کردن به صورت، پوست سر، دست‌ها، پاها و بدن شما از نظر نشانه‌های فیزیکی لکه‌های خورشیدی یا سایر مشکلات پوستی است.  اگر متخصص پوست شما هر نقطه تیره مشکوکی را مشاهده کند، ممکن است از بیوپسی پوست برای آزمایش این نقطه برای سرطان استفاده کند. .1

چگونه می توان از شر لکه های خورشید خلاص شد؟

لکه های خورشیدی مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر از ظاهر لکه های خورشیدی خود خوشتان نمی آید، می توانید از محصولات مختلف مراقبت از پوست برای محو شدن ظاهر آنها استفاده کنید. یک متخصص پوست همچنین می‌تواند روش‌های زیبایی را ارائه دهد که باعث محو شدن و گاهی از بین بردن لکه‌های خورشیدی می‌شوند

کرم ها و لوسیون ها

محصولات مختلف مراقبت از پوست ممکن است به محو شدن لکه های خورشید کمک کنند. اینها معمولاً بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند، اما یک متخصص پوست همچنین می‌تواند درمان‌های موضعی قوی (کرم‌ها و لوسیون‌هایی را که می‌توانید مستقیماً روی پوستتان بمالید) ارائه دهد. برای بهترین نتیجه، یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته یا چند ماه، کرم های محو کننده لکه های خورشید را روی پوست خود بمالید.
متخصص پوست شما اغلب درمان های موضعی را توصیه می کند که شامل مواد فعال زیر است:
سرم پوستی هیالورونیک اسید

سرم پوستی نیاسینامید

کرم رفع لک و تیرگی

سرم پوستی ویتامین C

رتینوئیدها ( مانند سرم پوستی رتینول ویتامین A )
سرم پوستی هیالورونیک اسید، سرم پوستی نیاسینامید و ویتامین C به جلوگیری از تولید تیروزیناز پوست، آنزیمی که به کنترل تولید ملانین کمک می کند، کمک می کند. این می تواند به کاهش رنگدانه های پوستی که باعث ایجاد لکه های خورشیدی می شود کمک کند. اسید گلیکولیک می تواند با لایه برداری شیمیایی لایه بالایی پوست، لکه های خورشید را محو کند. این یک اثر روشن کننده و محو کننده دارد که می تواند به یکنواختی رنگ پوست کمک کند.  رتینوئیدها به افزایش گردش سلولی کمک می کنند، که همچنین پوست را لایه برداری می کند و لکه های خورشید را محو می کند.

روش های زیبایی

روش های زیبایی توسط متخصصین پوست دارای گواهی هیئت مدیره اغلب سریعتر از درمان های موضعی عمل می کنند. آنها همچنین در محو کردن لکه های تیره موثرتر از کرم ها یا لوسیون ها هستند. با این حال، این روش ها هزینه بیشتری دارند و عوارض جانبی بیشتری ایجاد می کنند. روش های هایپرپیگمانتاسیون که می توانند لکه های خورشیدی را درمان کنند عبارتند از:
درمان با لیزر: لیزر سلول های تولید کننده ملانین را از بین می برد و لکه های خورشیدی را در حدود یک تا دو درمان محو می کند. ممکن است عوارض جانبی مانند پوسته پوسته شدن یا تیره شدن موقت روی پوست داشته باشید که معمولاً به سرعت برطرف می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که لیزر همچنین می تواند لکه های خورشیدی را به طور کامل از بین ببرد.

میکرودرم ابریژن: متخصص پوست از یک دستگاه ساینده برای لایه برداری لکه های خورشیدی استفاده می کند. در برخی موارد، این روش به ناپدید شدن لکه های خورشیدی پس از 16 هفته درمان دو بار در هفته کمک کرده است. عوارض جانبی معمولاً شامل التهاب خفیف و پوسته پوسته شدن پوست است.
لایه برداری شیمیایی: یک محلول شیمیایی روی پوست استفاده می شود تا لایه های پوست را از بین ببرد و لکه های تیره را محو کند. این امر می تواند منجر به قرمزی، خارش و لایه برداری با بهبودی پوست شود. مطالعات همچنین. نشان داده اند. که ترکیب لایه برداری. شیمیایی و میکرودرم. ابریژن بهترین نتایج. را در از بین بردن. لکه های خورشید داشته است.

چگونه از ایجاد لکه های خورشیدی جلوگیری کنیم

خوشبختانه راه هایی نیز وجود دارد که با محافظت از پوست در برابر نور خورشید از ایجاد لکه های خورشیدی جلوگیری کنید. برخی از روش های توصیه شده توسط متخصصین پوست برای بهبود محافظت از پوست عبارتند از:
استفاده از کرم ضد آفتاب: یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع و مقاوم در برابر آب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 انتخاب کنید. یک بالم لب با SPF 30 پلاس برای لب های خود را فراموش نکنید.
استفاده از کرم ضد آفتاب به اندازه کافی: از حدود 1 اونس کرم ضد آفتاب (تقریباً به ارزش یک لیوان شات) برای پوشش کل بدن خود استفاده کنید.
 spfاستفاده مجدد از : 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر 2 ساعت یکبار تجدید کنید.
پوشاندن پوست: از لباس های. ضد آفتاب. با برچسب فاکتور. محافظت در برابر. اشعه ماوراء بنفش (UPF)، کلاه، پیراهن های. سبک آستین بلند، شلوارهای. سبک و کفش هایی که پاهای. شما را می پوشانند، استفاده کنید.
جستجوی سایه: زمانی که پرتوهای خورشید بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر قوی‌ترین هستند، در سایه قرار بگیرید. نکته سریع: اگر سایه شما کوتاهتر از شماست، وقت سایه است.
اجتناب از تخت های برنزه کننده: اشعه ماوراء بنفش مصنوعی می تواند به سرعت به پوست شما آسیب برساند و منجر به پیری زودرس و ایجاد لکه های خورشیدی شود.

شرایط مرتبط

لکه های خورشیدی خود خطرناک نیستند. این نوع هایپرپیگمانتاسیون غیر سرطانی است و نمی تواند مانند ملانوم به سرطان پوست تبدیل شود. با این حال، داشتن لکه‌های خورشیدی نشان‌دهنده این است که ممکن است قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد به پوست شما آسیب برساند. در نتیجه، افرادی که لکه‌های خورشیدی دارند ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های پوستی مانند:

کراتوز اکتینیک: لکه‌ها یا لکه‌های خشک و پوسته‌دار که توده‌های پیش سرطانی هستند
ملانوما: خال های سرطانی ناشی از ملانوسیت های بیش فعال (سلول هایی در اپیدرم که ملانین می سازند)
کارسینوم سلول بازال: لکه های. صورتی. یا برجستگی های گرد. به رنگ گوشت به دلیل. سلول های بازال آسیب. دیده و سریع در حال رشد. در اپیدرم (لایه بیرونی پوست)
کارسینوم سلول سنگفرشی: برجستگی های. قرمز سفت، لکه های پوسته پوسته. یا زخم هایی که به دلیل رشد. بیش از حد سلول های سنگفرشی. در اپیدرم بهبود یافته و دوباره باز می شوند.
لکه‌های خورشیدی. اغلب با سرطان پوست. اشتباه گرفته می‌شوند، بنابراین. اگر لکه‌های جدیدی. روی پوست خود مشاهده. کردید، همیشه ایده خوبی است. که به متخصص پوست. خود مراجعه کنید.

زندگی با لکه های خورشیدی

لکه های خورشیدی معمولا دائمی هستند، اما برای سلامتی شما خطرناک نیستند و نمی توانند باعث سرطان پوست شوند. با این حال، اگر متوجه لکه‌های جدید خورشیدی شدید، به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این لکه در واقع یک لکه خورشیدی است و سرطان پوست نیست. همچنین مهم است که با لباس های محافظ و کرم های ضد آفتاب از پوست خود در برابر آسیب های بیشتر خورشید محافظت کنید
اگر دوست ندارید لکه‌های خورشیدی ظاهر شما را تغییر دهند، می‌توانید با استفاده از کرم‌ها یا لوسیون‌های OTC و نسخه‌ای به محو شدن آن‌ها کمک کنید. محصولات حاوی آزلائیک اسید، گلیکولیک اسید، کوجیک اسید و ویتامین C به کاهش تولید ملانین برای محو شدن لکه های خورشید کمک می کنند. رتینوئیدها و اسید گلیکولیک می توانند به لایه برداری پوست و محو شدن لکه های خورشید کمک کنند. اگر هنوز نمی توانید لکه های خورشیدی خود را محو کنید، متخصص پوست ممکن است روش های بیشتری مانند لیزر درمانی، کرایوسرجری، میکرودرم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی را توصیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

one × four =