آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

سرامیدها چیست؟

سرامیدها چیست؟

سرامیدها لیپیدهایی هستند که به طور طبیعی در اپیدرم، بیرونی ترین لایه پوست یافت می شوند. این مولکول های چربی به محافظت از پوست و جلوگیری از از دست دادن آب کمک می کنند. آب و هوای سرد، رطوبت کم، افزایش سن و درماتیت آتوپیک (اگزما) می تواند سرامیدها را کاهش دهد و در نتیجه پوست خشک شود.

 

بسیاری از محصولات مراقبت از پوست، مانند کرم ها و مرطوب کننده ها، حاوی سرامیدهای مصنوعی هستند. می توانید از این محصولات برای بازگرداندن سد پوستی و آبرسانی به پوست خود استفاده کنید. برای آشنایی با سرامیدها، از جمله نحوه استفاده از آنها و مکان یافتن آنها، ادامه مطلب را بخوانید.

سرامیدها چیست؟

نوعی لیپید یا مولکول های چربی هستند که به طور طبیعی در پوست یافت می شوند. سرامیدها تقریباً 50 درصد از لیپیدهای لایه شاخی را تشکیل می دهند. این سطحی ترین لایه اپیدرم یا بیرونی ترین لایه پوست است. اپیدرم از شما در برابر محرک های محیطی مانند آلودگی و کثیفی محافظت می کند.

 

لایه شاخی دارای ساختاری از نوع آجر و ملات است. آجرها سلول های قرنیه هستند که سلول های پوست هستند. ملات شامل لیپیدهایی مانند سرامیدها، کلسترول و اسیدهای چرب آزاد است.

 

انواع سرامیدها

سرامیدهای طبیعی و مصنوعی وجود دارند که همه به طور مشابه برای محافظت از سد پوست عمل می کنند. بیش از 12 مورد از این سرامیدها وجود دارد که عبارتند از:

 

سرامید 1 (EOS) ، سرامید 2 (NS) ، سرامید 3 (NP) ، سرامید 6-II (AP) ، سرامید 9 (EOP)

فیتوسفینگوزین

اسفنگوزین

سرامیدهای طبیعی در غذاهای حیوانی و گیاهی مانند محصولات لبنی، تخم مرغ و سویا نیز یافت می شوند. اغلب سرامیدهای مصنوعی را در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ها و مرطوب کننده ها مشاهده خواهید کرد. این مواد ساخته شده توسط انسان از یک ترکیب شیمیایی به نام اسفنگوزین ساخته شده اند. این ترکیب برای تقلید از سرامیدهای طبیعی به اسیدهای چرب متصل می شود

 

سرامیدها چه کاری انجام می دهند؟

سرامیدها به حفظ سد پوستی کمک می کنند. پوست دارای یک سد نفوذ پذیر است که از آسیب رساندن به عوامل محرک محیطی جلوگیری می کند. این سد همچنین در برابر از دست دادن آب محافظت می کند تا پوست را هیدراته نگه دارد.

عوامل خاصی می توانند سرامیدها را کاهش دهند و سد پوستی شما را بشکنند. این شامل

سالخورده

محرک های شیمیایی

دماهای سرد

رطوبت کم

میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها و ویروس ها

بیماری های پوستی (مانند اگزما)

فشار

تولید کنندگان محصولات موضعی حاوی سرامیدهای مصنوعی برای محافظت از سد پوست در برابر این عوامل تولید کرده اند. پر کردن سد پوست با سرامیدها می تواند پوست را هیدراته کرده و از آن در برابر عوامل تحریک کننده محافظت کند.

 

فواید سرامیدها

سرامیک های موضعی سد طبیعی پوست را بازسازی و ترمیم می کنند. این محصولات مراقبت از پوست می توانند پوست را آبرسانی کنند، خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهند و از آکنه جلوگیری کنند.

 

پوست را آبرسانی کنید

تحقیقات نشان داده است که سرامیدهای موضعی می توانند پوست را آبرسانی کنند و مانع طبیعی آن را از پوست خشک و اگزما ترمیم کنند. مطالعه ای که در سال 2018 منتشر شد نشان داد که کرم سرامید پس از 24 ساعت پوست را به طور قابل توجهی بیشتر از سایر مرطوب کننده ها آبرسانی می کند. نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که کرم سرامید در برابر از دست دادن آب نیز محافظت می کند

 

کرم های سرامید ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما که باعث خشکی و خارش پوست می شود، مفید باشد. برخی از شواهد نشان می دهد که افراد مبتلا به اگزما سرامید کمتری نسبت به حالت عادی دارند که باعث تضعیف سد پوستی آنها می شود.

جلوگیری از آکنه

سرامیدها ممکن است به خلاص شدن از شر آکنه کمک کنند. در بررسی منتشر شده در سال 2014، متخصصان پوست توصیه کردند که این ماده ممکن است آکنه را درمان کند. متخصصان پوست خاطرنشان کردند که یک سد پوستی ضعیف ممکن است باعث آکنه شود

 

یکی از عوارض جانبی چندین درمان آکنه، مانند رتینوئیدها، خشکی و تحریک پوست است. این عوارض جانبی اغلب باعث می شود افراد درمان را متوقف کنند. متخصصان پوست به این نتیجه رسیدند که سرامیدهای موضعی ممکن است از خشکی پوست جلوگیری کند و به افراد کمک کند دستورالعمل های درمانی را رعایت کنند.

 

از پوست محافظت کنید

سد پوستی از شما در برابر آلرژن ها، باکتری ها و محرک های محیطی مانند آلودگی و سموم محافظت می کند. کمبود سرامید این سد را ضعیف می کند و شما را در برابر مواد مضر آسیب پذیرتر می کند. سرامیدهای موضعی می توانند سد پوستی را تقویت کنند.

 

خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهید

سرامیدهای موضعی ممکن است ظاهر خطوط و چین و چروک را کاهش دهند. مطالعه ای که در سال 2019 منتشر شد به بررسی اثرات سرامیدهای موضعی روی افراد مسن با پوست خشک پرداخت. محققان دریافتند که این ماده به طور قابل توجهی ظاهر چین و چروک را پس از 28 روز کاهش می دهد.

 

نحوه استفاده از سرامیدها

از سرامیدهای موضعی دو بار در روز استفاده کنید، به خصوص بعد از پاکسازی پوست. این محصول را روی پوست کمی مرطوب بمالید تا به حفظ رطوبت کمک کند. می توانید از سرامیدها برای کل بدن خود از صورت گرفته تا پاها استفاده کنید.

 

سرامیدهای موضعی لیپیدهای طبیعی موجود در پوست را تقلید می کنند. پوست سرامیدهای موضعی را راحتتر از سایر مواد تشکیل دهنده می پذیرد و جذب می کند. سرامیدها به عمق پوست نفوذ نمی کنند زیرا فقط در لایه بالایی پوست مورد نیاز هستند.

 

یک فرمول موضعی در پوست فرو می‌رود و هرگونه ترک ناشی از کاهش سرامید را پر می‌کند. تولیدکنندگان اغلب سرامیدها را با مرطوب کننده هایی مانند سرم پوستی هیالورونیک اسید و سرم پوستی رتینول ویتامین A  و کرم ترمیم کننده و جوانساز برای رطوبت بیشتر جفت می کنند.

 

دنبال چه چیزی میگردی

سرامیدهای موضعی در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست موجود هستند. شما می توانید این ماده را در پاک کننده ها، مرطوب کننده ها، سرم ها و تونرها پیدا کنید.

 

از محصولات با رایحه اضافه دوری کنید. عطرها می توانند پوست را تحریک کنند، به خصوص در افرادی که پوست خشک یا اگزما دارند. حتما برچسب را برای عطرهای اضافه شده بررسی کنید. بسیاری از محصولات “بدون بو” حاوی رایحه هایی هستند که نمی توانید آنها را استشمام کنید. محصولات ارگانیک ممکن است دارای ترکیباتی باشند که باعث درماتیت تماسی آلرژیک شود

 

برخی شواهد نشان می دهد که سرامیدهای خوراکی نیز ممکن است برای پوست مفید باشند. مطالعه ای که در سال 2020 منتشر شد نشان داد که سرامیدهای خوراکی پوست را پس از 12 هفته آبرسانی می کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات کامل سرامیدهای خوراکی مورد نیاز است

عوارض جانبی بالقوه

هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای از سرامیدهای موضعی یا خوراکی وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است نسبت به برخی محصولات مراقبت از پوست حساس تر از دیگران باشند. این محصولات می توانند علائم آلرژیک یا درماتیت تماسی را در افرادی که به مواد خاصی حساس هستند ایجاد کنند.

 

می‌توانید یک پچ تست را روی پوست خود امتحان کنید تا ببینید آیا به سرامیدهای موضعی حساس هستید یا نه.

 

در اینجا نحوه انجام پچ تست در خانه آورده شده است:

 

مقدار یک چهارم سرامید موضعی را دو بار در روز به مدت حداقل یک هفته روی پوست خود بمالید.

بلافاصله محصول را نشویید. تا زمانی که از محصولات مشابه استفاده می کنید، محصول را روی پوست خود بگذارید.

ببینید آیا بعد از یک هفته واکنشی دارید یا خیر. عوارض جانبی ممکن است شامل قرمزی، خارش یا تورم پوست باشد.

فوراً محصول را بشویید و در صورت بروز واکنش، استفاده از آن را متوقف کنید. برای کاهش عوارض جانبی از کمپرس خنک یا ژله نفتی استفاده کنید.

در صورت داشتن علائم شدید با متخصص پوست مشورت کنید.

یک بررسی سریع

عوامل خاصی از جمله افزایش سن، رطوبت کم، دمای سرد، محرک های شیمیایی و شرایط پوستی می توانند سرامیدها را کاهش دهند.

 

سرامیدهای موضعی می توانند سد طبیعی پوست را ترمیم کنند، از از دست دادن آب جلوگیری کنند و از آکنه جلوگیری کنند. این مزایا به ویژه برای افرادی که پوست خشک و اگزما دارند مفید است. اطمینان حاصل کنید که برچسب را برای عطرهای اضافه شده و موادی که ممکن است به آنها حساس باشید بررسی کنید. اگر مطمئن نیستید که سرامیدهای موضعی برای شما مناسب هستند یا اگر دچار عوارض جانبی شدید، با یک متخصص پوست تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

two × 3 =