آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

روتین مراقبت از پوست برای پوست خشک

پوست خشک فاقد رطوبت است و باعث خشکی، زبری یا پوسته پوسته شدن پوست می شود. تجربه خشکی پوست در ماه‌های خنک‌تر معمول است، اما می‌توانید نوع پوست خشکی داشته باشید که در تمام طول سال دوام دارد. پوست خشک ممکن است احساس ناراحتی و خارش داشته باشد، اما تنظیم روتین مراقبت از پوست برای افزودن آبرسانی به پوست می تواند به تعادل مجدد رطوبت پوست شما کمک کند.

یک روال اساسی مراقبت از پوست خشک شامل پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب با مواد مرطوب کننده مانند سرامیدها، اسید هیالورونیک و گلیسیرین است. با این حال، بسته به نیاز پوست خود، می توانید محصولات بیشتری را به روتین های مراقبت از پوست در روز و شب خود اضافه کنید. در اینجا چیزی است که متخصصان پوست برای ساختن بهترین روتین مراقبت از پوست برای پوست خشک توصیه می کنند.

 

پوست خشک چیست؟

اپیدرم یا لایه بالایی پوست شما دارای یک سد ظریف است که در آب نگه داشته می شود تا پوست شما را هیدراته کند و از عوامل محافظت کند. خشکی پوست، با نام مستعار خشکی پوست یا خشکی پوست، زمانی اتفاق می‌افتد که سد پوست شما خیلی سریع آب را از دست می‌دهد.

در نتیجه، افرادی که پوست خشک دارند، پوستی دارند که می تواند احساس کند:

خارش‌دار

ترک خورده

خشن

تنگ

پوسته پوسته شدن

فلس‌مانند

برخی از مردم با پوست خشک متولد می شوند، اما برخی دیگر به دلیل باد سرد و خشک زمستانی، گرمایش مرکزی (یا بخاری ماشین) و رطوبت کم، ممکن است در زمستان پوست خشک تری داشته باشند که همگی در یک طوفان کامل از کم آبی پوست ترکیب می شوند. دکتر دندی انگلمن، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در جراحی پوست و زیبایی منهتن و مدیر جراحی پوست در بیمارستان متروپولیتن، به Health گفت. همچنین ممکن است به دلیل شرایطی مانند اگزما که باعث تحریک، ملتهب و متورم شدن پوست می شود، پوست خشکی داشته باشید.

 

 

روتین صبحانه مراقبت از پوست برای پوست های خشک

یک روتین مراقبت از پوست صبح بخیر به آماده سازی پوست خشک برای عناصر با اضافه کردن رطوبت به مانع پوستی شما کمک می کند. در اینجا به شما کمک می‌کنیم تا پوست خشک خود را در طول روز هیدراته و بدون پوسته پوسته نگه دارید.

 

مرحله 1: پاک کننده

تمیز کردن پوست همیشه باید اولین گام شما در صبح برای از بین بردن کثیفی و ایجاد یک تخته سنگ تمیز باشد.4 اما انواع پوست های خشک باید پاک کننده هایی را نیز پیدا کنند که رطوبت بیشتری به پوست آنها اضافه کند و چربی های بسیار مورد نیاز صورت را از بین نبرد.

انگلمن می گوید: «پاک کننده های ملایم، پاک کننده های روغنی و پاک کننده های مرطوب کننده با ترکیبات ملایم و آبرسان – مانند گلیسیرین، سرامیدها و اسید هیالورونیک – برای پوست خشک بهترین هستند. پاک کننده های مبتنی بر روغن مخصوصاً برای افرادی که پوست بسیار خشک دارند ایده آل هستند تا رطوبت را مسدود کنند.

 

مرحله 2: تونر

تونرها یک مرحله مراقبت از پوست اختیاری هستند که به طور معمول چربی و کثیفی باقی مانده را از بین می برند. به همین دلیل، بسیاری از تونرها پوست خشک را تحریک می کنند و برای پوست های چرب و مستعد آکنه بهتر هستند. با این حال، تونرهایی وجود دارند که برای آبرسانی به پوست خشک طراحی شده اند. انگلمن پیشنهاد کرد تونرهای بدون الکل را انتخاب کنید که حاوی مواد مرطوب کننده و تسکین دهنده مانند اسید هیالورونیک، ویتامین E و آلوئه هستند. این نوع تونرها می توانند از حساس ترین پوست ها حمایت کنند.

 

مرحله 3: سرم ها

سرم ها درمان های پوستی مبتنی بر آب با غلظت بالایی از یک ماده فعال هستند. اگر پوست خشکی دارید، به دنبال سرم هایی با مواد فعال برای کمک به آبرسانی و محافظت از پوست در برابر محیط های خشک باشید. لیندسی زوبریتسکی، MD، FAAD، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در مرکز پوست و سرطان پوست پریمیر، به Health گفت: سرم پوستی هیالورونیک اسید برای پوست های خشک عالی هستند و به کشیدن آب به سد پوست کمک می کنند. تا آب بیشتری به پوست شما بکشد.

انگلمن همچنین سرم‌هایی با ویتامین‌های B آبرسانی مانند سرم پوستی نیاسینامید و پانتنول را توصیه می‌کند. سرم‌های حاوی سرامید و ویتامین E نیز می‌توانند به جبران سطح هیدراتاسیون و افزایش سد پوستی کمک کنند.

افراد دارای پوست خشک همچنین می توانند از سرم پوستی ویتامین C برای کمک به روشن شدن پوست، محو شدن هایپرپیگمانتاسیون و کاهش آسیب اشعه ماوراء بنفش استفاده کنند.

 

مرحله 4: کرم دور چشم

کرم‌های دور چشم نیز گزینه‌ای دیگر به روتین مراقبت از پوست در طول روز هستند. برای پوست‌های خشک، به دنبال کرم‌های دور چشم با پپتیدهای آبرسان باشید تا رطوبت را به ناحیه ظریف و اغلب خشک زیر چشم اضافه کنید. کرم‌های دور چشم با آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و SPF همچنین می‌توانند به محافظت از زیر چشم‌های ظریف شما در برابر آسیب آفتاب کمک کنند.

 

مرحله 5: مرطوب کننده

استفاده از یک مرطوب کننده غنی برای روتین مراقبت از پوست خشک ضروری است. مرطوب‌کننده‌ها با افزایش محتوای آب پوست و محصور کردن رطوبت، مانع پوست خشک را ترمیم می‌کنند.

مینا توصیه می‌کند از کرم‌های غلیظ یا مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر روغن استفاده کنید، به‌ویژه با موادی مانند سرامید، نیاسینامید و اسید هیالورونیک برای حفظ رطوبت و بازسازی سد پوست.  همچنین مرطوب کننده هایی با مواد نرم کننده و مرطوب کننده مانند کرم آبرسان و مرطوب کننده روغن آلوئه ورا + ویتامین E را توصیه می کند.

 

مرحله 6: ضد آفتاب

پوست خشک نیز نیاز به محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. روتین مراقبت از پوست صبحگاهی شما باید همیشه با استفاده از کرم ضد آفتاب با ضد آفتاب پایان یابد

فاکتور otection (SPF) 30 یا بالاتر. قرار دادن کرم ضد آفتاب در اولویت روزانه به کاهش خطر چین و چروک، لکه های خورشیدی و سرطان پوست کمک می کند. هر 2 ساعت یکبار باید مقداری از کرم ضد آفتاب به اندازه نیکل را روی صورت، گردن، سینه و گوش خود بمالید.

انواع پوست های خشک می توانند از ضد آفتاب معدنی یا شیمیایی استفاده کنند. زوبریتسکی برای ادامه مبارزه با خشکی، کرم های مرطوب کننده با سرامیدها را توصیه کرد. من دوست دارم کرم ضد آفتاب بر پایه مواد معدنی را توصیه کنم، زیرا ترکیبات موجود در ضدآفتاب های مبتنی بر شیمیایی گاهی اوقات ممکن است باعث سوزش و سوزش شوند. آرایا “جی” زائسیم، MD، FAAD، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در شرکای پوست در ایالات متحده، به Health گفت.

روتین مراقبت از پوست در شب برای پوست های خشک

هدف از برنامه مراقبت از پوست شبانه شما این است که چربی و آلودگی را از روز پاک کنید و رطوبتی را که پوست خشک شما در طول روز از دست می دهد، اضافه کنید. این به سلول های پوست شما کمک می کند آسیب های روزانه را ترمیم کنند. در اینجا نحوه آبرسانی به پوست خشک خود در شب آورده شده است.

 

مرحله 1: پاک کننده

می توانید برای پاک کردن کثیفی و آرایش روزانه از پاک کننده ملایم، روغن یا مرطوب کننده خود در عصر استفاده کنید. اگر می خواهید آن را در شب روشن کنید – یا به قدرت پاک کنندگی آرایش بیشتری نیاز دارید – انگلمن پاک کننده های ژل را توصیه می کند. اینها می توانند به از بین بردن کثیفی، چربی و آرایش بدون از بین بردن چربی طبیعی پوست شما کمک کنند. مینا خاطرنشان می کند که پاک کننده های کرمی یا روغنی نیز در شب برای پاک کردن آرایش و آلودگی روزانه عالی هستند.

 

مرحله 2: تونر

می توانید در طول شب مراقبت از پوست خود یک تونر اضافه کنید یا آن را حذف کنید. اگر پوست حساس و خشکی دارید، ممکن است استفاده از تونر آبرسان را در شب ترجیح دهید. این می تواند به از بین بردن آلودگی اضافی کمک کند و رطوبت بیشتری به پوست شما در هنگام خواب اضافه کند.

تونر شب شما می تواند مانند تونر روز شما باشد، با ترکیبات آبرسانی مانند هیالورونیک اسید، ویتامین E و آلوئه.

 

مرحله 3: سرم

سرم شبانه فرصت دیگری برای آبرسانی بیشتر به پوست خشک و درمان خطوط ریز است. مجدداً، سرم های آبرسان حاوی نیاسینامید، اسید هیالورونیک، ویتامین E، پپتیدها یا سرامیدها را انتخاب کنید. این مواد پس از یک روز طولانی پوست خشک را مرطوب و ترمیم می کنند.

انواع پوست های خشک همچنین می توانند از سرم های لایه بردار شبانه با اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) مانند اسید لاکتیک و گلیکولیک برای لایه برداری زبری، آبرسانی و صاف کردن خطوط ریز استفاده کنند. این لایه بردارهای شیمیایی می توانند با از بین بردن سلول های مرده پوست که پوست را پوسته پوسته و زبر می کنند به صاف شدن پوست خشک کمک کنند. اما در حالی که اسید لاکتیک و گلیکولیک هر دو می توانند به آبرسانی پوست و صاف کردن خطوط ریز کمک کنند، اسید گلیکولیک می تواند برای پوست های خشک و حساس بیش از حد تحریک کننده باشد. اسید لاکتیک گزینه ملایم تری برای انواع پوست های خشک است که می خواهند پوست های خشک و خشن را لایه برداری کنند.

 

به گفته متخصصان پوست، چگونه بافت پوست خود را بهبود ببخشیم؟

مرحله 4: رتینول

مشتقات ویتامین A مانند رتینوئیدها و رتینول (نوعی رتینوئید) به تحریک گردش سلولی و ترویج تولید کلاژن برای کمک به بهبود بافت کلی پوست، کاهش خطوط ریز و جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک می کند. رتینول ها اغلب می توانند برای پوست خشک بیش از حد تحریک کننده و خشک کننده باشند. با این حال، بسته به میزان تحمل پوست خود می توانید از آنها با موفقیت استفاده کنید. مینا خاطرنشان می کند که “ساندویچ کردن” محصولات رتینول بین دو لایه مرطوب کننده می تواند آنها را برای پوست خشک قابل تحمل تر کند.

هنگام انتخاب نوع رتینول برای استفاده، افراد دارای پوست خشک ممکن است با رتینول بدون نسخه (OTC)، رتینیل پالمیتات و رتینالدئید شانس بیشتری داشته باشند. Zubritsky محصولات رتینول را توصیه کرد که نیاسینامید را برای کمک به حفظ سد پوست و کرم های رتینول برای رطوبت بیشتر اضافه می کنند. درمان‌های تجویزی رتینوئید مانند دیفرین (آداپالن)، رتین-آ (ترتینوئین)، آکلیف (تریفاروتن) و تازوراک (تازاروتن) ممکن است برای پوست خشک خیلی شدید باشند.

اگر تازه با محصولات سرم پوستی رتینول ویتامین A آشنا هستید، یک لایه نازک روی صورت خود بمالید و به آرامی شروع کنید. رتینول را یک شب در میان به مدت حدود یک هفته شروع کنید. اگر پوست شما تحریک نمی شود، می توانید به تدریج فرکانس را افزایش دهید. 15 Zaesim خاطرنشان کرد: “اگر مستعد پوست بسیار حساس هستید، ممکن است بخواهید با هر شب آهسته تر شروع کنید.”

 

اگر می خواهید از رتینول و سرم AHA استفاده کنید، از مخلوط کردن و استفاده از آنها در همان روز خودداری کنید. ترکیب این مواد می تواند باعث تحریک و خشکی یا تحریک بیش از حد شود.

 

مرحله 5: کرم دور چشم

می توانید به استفاده از کرم دور چشم آبرسان روزانه خود در شب ادامه دهید یا قدرت مرطوب کنندگی بیشتری را انتخاب کنید. در شب، مینا توصیه کرد که از کرم دور چشم حاوی پپتیدها برای تسکین پوست خشک استفاده کنید و سپس از پماد مبتنی بر وازلین روی آن استفاده کنید تا رطوبت را مسدود کند.

علاوه بر این، کرم دور چشم شب می‌تواند به ترمیم پوست و کاهش خطوط ریز با موادی مانند رتینول، نیاسینامید یا اسید هیالورونیک کمک کند.

 

مرحله 6: مرطوب کننده یا کرم شب

مرطوب کردن در شب به پوست خشک کمک می کند تا آبرسانی و خود را ترمیم کند. می توانید از مرطوب کننده روزانه خود استفاده کنید یا از کرم شب سنگین تری استفاده کنید. کرم های شب برای ترمیم پوست ایده آل هستند و قوام بسیار غلیظی دارند که پوست های خشک آن را دوست دارد.

برای کمک به افزایش رطوبت بیشتر در شب، به دنبال کرم های شب با اسید هیالورونیک و گلیسیرین باشید. 9 کرم های شب حاوی AHA و رتینول نیز می توانند به لک کمک کنند.

مولتی شدن گردش سلولی و کاهش خطوط ریز از آنجایی که این ترکیبات گاهی تحریک‌کننده با یک کرم غلیظ ترکیب می‌شوند، انواع پوست‌های خشک اغلب می‌توانند آنها را تحمل کنند.

 

مرحله 7: روغن صورت

استفاده از روغن صورت در شب یک راه عالی برای کمک به افزایش رطوبت بیشتر به پوست خشک است. به دنبال روغن های صورت حاوی اسیدهای چرب مانند آرگان یا روغن نارگیل باشید تا رطوبت پوست خود را افزایش دهد. اگر پوست حساسی دارید، روغن گل رز ممکن است به تسکین و آبرسانی کمک کند.

 

بهترین مواد برای پوست خشک

بهترین مراقبت از پوست برای پوست خشک شامل ترکیبات تسکین دهنده، مرطوب کننده ها و نرم کننده ها است. مرطوب کننده ها موادی هستند که به آب متصل می شوند و به کشیدن آب به داخل پوست برای مرطوب کردن کمک می کنند. 19 نرم کننده ها مرطوب کننده هایی هستند که برای کمک به حفظ رطوبت و محافظت از پوست خشک مانعی ایجاد می کنند.

 

هنگام انتخاب محصولات برای پوست خشک خود، به یاد داشته باشید که به دنبال این مواد مرطوب کننده مورد تایید متخصص پوست باشید: 

نیاسینامید: این نوع ویتامین B3 می تواند با بازگرداندن رطوبت به سد پوست، به تسکین و آبرسانی پوست خشک و پوسته پوسته کمک کند. همچنین به کاهش آسیب های محیطی و اشعه ماوراء بنفش کمک می کند، پوست را روشن می کند، چین و چروک ها را نرم می کند و منافذ را کوچک می کند.

ویتامین B5 (پانتنول): پانتنول شکلی از ویتامین B5 است که هم مرطوب‌کننده و هم نرم‌کننده است، بنابراین به حفظ آب و رطوبت کمک می‌کند. همچنین به تسکین پوست و محافظت در برابر آسیب و آلودگی UV کمک می کند

گلیسیرین: گلیسیرین به عنوان یک مرطوب کننده، رطوبت را به لایه بیرونی پوست می کشد تا رطوبت را افزایش دهد.

اسید هیالورونیک: اسید هیالورونیک مانند گلیسیرین یک مرطوب کننده است که آب را برای آبرسانی نهایی به سد پوست جذب می کند.

سرامیدها: این مولکول های چربی بلوک های سازنده پوست شما هستند که به جلوگیری از اتلاف آب و آسیب های محیطی کمک می کنند. افزودن محصولات مراقبت از پوست با سرامیدها، سوراخ‌های موجود در این بلوک‌های ساختمانی را برای بازسازی سد پوستی ترمیم می‌کند.

نکاتی برای پوست خشک

زوبریتسکی گفت: «هنگام ایجاد روتین مراقبت از پوست برای پوست خشک، مهم است که به یاد داشته باشید که فراتر از رژیم های معمول صبح و شب است. در اینجا چند نکته اضافی برای مراقبت از پوست خشک وجود دارد: 21

لایه برداری را محدود کنید: برای جلوگیری از تحریک پوست خشک، یک تا دو بار در هفته لایه برداری شیمیایی انجام دهید. زائسیم خاطرنشان کرد: لایه بردارهای شیمیایی از اسیدها برای شکستن سلول های مرده پوست برای صاف کردن پوست استفاده می کنند. با این حال، آنها می توانند مقداری رطوبت را از بین ببرند.

از مرطوب کننده استفاده کنید: استفاده از مرطوب کننده مخصوصاً در ماه های سردتر می تواند به افزایش رطوبت هوای خشک کمک کند.

محصولات تست نقطه ای: پوست خشک نیز می تواند به برخی محصولات حساس باشد. قبل از امتحان هر لایه بردار یا ماسک صورت جدید، زاسیم توصیه کرد که یک آزمایش نقطه ای انجام دهید. مقدار کمی از محصول را روی مچ دست خود قرار دهید و یک یا دو روز صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی دارید یا خیر.

از آب داغ و مالش پوست خودداری کنید: شستن صورت، بدن یا دست‌ها با آب داغ، چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد. هنگام استفاده از حوله، پوست را خشک کنید و هرگز مالش ندهید.

محصولات لباسشویی ملایم را انتخاب کنید: محصولاتی که پوست شما را لمس می کنند می توانند پوست خشک را بیشتر تحریک کنند. به دنبال پوست های حساس و شوینده های لباسشویی بدون عطر و نرم کننده های لباس باشید.

یک بررسی سریع

پوست خشک فاقد رطوبت است که منجر به پوستی خشن، پوسته پوسته و سفت می شود. تنظیم روتین مراقبت از پوست برای تامین آب می تواند به تعادل مجدد سد پوست خشک شما کمک کند. یک روال اساسی مراقبت از پوست برای پوست خشک شامل پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب با ترکیبات آبرسان مانند سرامیدها، اسید هیالورونیک، پپتیدها و گلیسیرین است. می‌توانید روتین خود را با سرم‌های آب‌رسان، کرم‌های دور چشم، روغن‌های صورت و کرم‌های شب تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 9 =