مراقبت و سلامتی

راهنمای شما برای داشتن پوستی جوان تر

چین و چروک

راهنمای شما برای داشتن پوستی جوان تر

آیا کرم های ضد چروک بدون نسخه واقعاً خطوط و چین و چروک ها را کاهش می دهند؟ بستگی دارد.

مردم کرم ها و لوسیون های چین و چروک بدون نسخه را خریداری می کنند با این امید که این محصولات بتوانند چین و چروک ها را کاهش دهند و از آسیب های ناشی از نور خورشید جلوگیری یا معکوس کنند. آیا آنها کار می کنند؟ این اغلب به آنچه در محصول وجود دارد و مدت استفاده از آن بستگی دارد. از آنجایی که این نوع از کرم های چین و چروک به عنوان دارو طبقه بندی نمی شوند، برای اثبات اثربخشی آنها نیازی به انجام تحقیقات علمی ندارند.

 

اگر به دنبال لیفت صورت در بطری هستید، احتمالاً آن را در کرم های چروک بدون نسخه پیدا نخواهید کرد. مزایای این محصولات معمولاً اندک است.

ترکیبات رایج در کرم های ضد چروک

مرطوب کننده به تنهایی می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. به طور موقت پوست را حجیم می کند و خطوط و چین و چروک ها را کمتر نمایان می کند. مرطوب‌کننده‌ها لوسیون‌ها، کرم‌ها، ژل‌ها و سرم‌هایی هستند که از آب، روغن‌ها و سایر مواد مانند پروتئین، موم، گلیسیرین، لاکتات و اوره ساخته می‌شوند.

 

کرم های چین و چروک اغلب مرطوب کننده هایی با مواد فعال هستند که مزایای بیشتری را ارائه می دهند. این مواد افزوده برای بهبود رنگ پوست، بافت، خطوط ریز و چین و چروک در نظر گرفته شده است. اینکه این محصولات چقدر خوب کار می کنند تا حدی به نوع پوست و ماده فعال آن بستگی دارد. بسیاری از آنها در فرمولاسیون های قوی تر با نسخه پزشک در دسترس هستند.

 

در اینجا ترکیبات رایج سرم ها و کرم های مرطوب کننده وجود دارد که ممکن است ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. هر محصولی که انتخاب می کنید، دستورالعمل های برچسب را بخوانید.

رتینول ها

رتینول ها این محصول از ترکیبات ویتامین A ساخته شده است. این ضعیف تر از رتینوئید است که در بسیاری از محصولاتی که نیاز به نسخه دارند وجود دارد. به عنوان مثال می توان به رتینول معمولی 0.5% در سرم پوستی رتینول ویتامین A اشاره کرد. استفاده از رتینول ها و رتینوئیدها در دوران بارداری ایمن نیست.

ویتامین C .به تنهایی کمک زیادی نمی کند، اما وقتی به سرم چین و چروک اضافه می شود و به طور منظم استفاده می شود، آسیب های ناشی از نور خورشید و آلودگی را کاهش می دهد و تغییر رنگ پوست را کاهش می دهد. ویتامین C به پوست شما نیز کمک می کند کلاژن تولید کند.

 

نمونه هایی از سرم های ویتامین C عبارتند از: سرم پوستی ویتامین C و کرم آبرسان و روغن هسته هلو + ویتامین C. به دنبال ماده ال اسکوربیک اسید باشید. محصول ویتامین C خود را دور از هوا و نور خورشید نگهداری کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

 

نیاسینامید . سرم پوستی نیاسینامید این ماده با ویتامین B-3 (نیاسین) مرتبط است. در سرم ها، ماسک ها، مرطوب کننده ها و کرم های چین و چروک استفاده می شود. ممکن است علائم پیری و تغییر رنگ پوست را کاهش دهد. و می تواند یک اثر آرام بخش بر روی پوست داشته باشد و باعث شود پوست شما بیشتر از سایر مواد موجود در کرم استفاده کند. آن را دو بار در روز اعمال کنید.

باکوچیول

این ماده ملایم تر از رتینول است و استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر است. در سرم ها و مرطوب کننده ها استفاده می شود. علائم پیری و تغییر رنگ پوست را کاهش می دهد. باکوچیول از سنت طب آیورودا است. آن را دو بار در روز اعمال کنید.

اسید ترانگزامیک . این ماده از اسید آمینه لیزین به دست می آید. پوست را روشن می کند و تغییر رنگ و ملاسما را کاهش می دهد. آن را دو بار در روز، با ضد آفتاب استفاده کنید. به عنوان مثال می توان به سرم گلیکولیک B5 10% خالص گلیکولیک  و سرم ترمیم تغییر رنگ کلینیک انتخاب پائولا اشاره کرد.

اسید آزلائیک این ماده ملایمی است که وقتی با سایر مواد موجود در سرم یا مرطوب کننده چین و چروک شما ترکیب شود، به خوبی عمل می کند. و استفاده از آن در دوران بارداری بی خطر است. اسید آزلائیک یک عامل ضد باکتری و روشن کننده پوست است. آن را تا دو بار در روز اعمال کنید. به عنوان مثال می توان به سرم معمولی اسید آزلائیک و سرم آزلائیک اسید فهرست جوهر اشاره کرد.

 

هنگام قضاوت در مورد مزایای استفاده از کرم چین و چروک به این نکات توجه کنید:

 

هزینه. هزینه ارتباطی با اثربخشی ندارد. یک کرم چین و چروک که هزینه بیشتری دارد ممکن است موثرتر از یک محصول کم هزینه نباشد.

دوزهای پایین تر محصولات پوستی که می توانید بدون نسخه بخرید حاوی غلظت کمتری از مواد فعال نسبت به کرم های نسخه ای هستند. بنابراین ممکن است نتایجی را نبینید و هر تغییری که مشاهده کنید ممکن است کوتاه مدت باشد.

مصرف روزانه. احتمالاً قبل از اینکه متوجه تغییری در پوست خود شوید، باید یک یا دو بار در روز به مدت چندین هفته از کرم چین و چروک استفاده کنید. و هنگامی که استفاده از محصول را متوقف کنید، احتمالاً پوست شما به حالت T برمی گردد او قبلاً به نظر می رسید.

اثرات جانبی. برخی از محصولات ممکن است باعث تحریک پوست، بثورات، سوزش یا التهاب شوند. و برخی از محصولات را نمی توان در دوران بارداری استفاده کرد. برای محدود کردن عوارض جانبی، حتما دستورالعمل های محصول را بخوانید و دنبال کنید. ممکن است به انتخاب محصولاتی که باعث واکنش های آلرژیک و آکنه نمی شوند کمک کند. ممکن است این موارد را با برچسب هایپوآلرژنیک و غیر کومدوژن ببینید. در صورت داشتن سوال، محصولاتی را انتخاب کنید که خط راهنمای مصرف کننده را ارائه می دهند.

تفاوتهای فردی. فقط به این دلیل که دوست شما روی یک محصول قسم می خورد، به این معنی نیست که برای شما مفید است. افراد دارای انواع مختلف پوست هستند. هیچ محصولی برای همه یکسان کار نمی کند.

روتین مراقبت از پوست ضد چروک شما

سرم ها و کرم های ضد چروک ممکن است چین و چروک های ریز را کمتر به چشم بیاورند. نتایج شما ممکن است به تعداد دفعات استفاده از یک محصول، نوع و مقدار ماده فعال موجود در آن و نوع چین و چروک هایی که می خواهید درمان کنید بستگی دارد.

 

اما اگر می خواهید حدس و گمان را از روتین مراقبت از پوست خود حذف کنید، این روش های مطمئن تر را برای مراقبت از پوست خود امتحان کنید:

 

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش روند طبیعی پیری پوست شما را تسریع می کند و باعث ایجاد چین و چروک و پوست خشن و لکه دار می شود. در واقع، قرار گرفتن در معرض نور خورشید دلیل شماره 1 برای علائم پیری در پوست، از جمله رنگدانه های ناهموار است. با محدود کردن زمان سپری کردن در آفتاب و پوشیدن لباس محافظ و کلاه، از پوست خود محافظت کنید. همچنین، در تمام طول سال وقتی در خارج از منزل هستید، روی پوست در معرض آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

حتی نور خورشید که از پنجره ها می تابد می تواند علائم پیری پوست مانند چین و چروک را افزایش دهد. بنابراین، عادت به استفاده روزانه از محصولات حاوی ضد آفتاب نیز مفید است، حتی اگر قصد ندارید در یک روز بیرون از خانه باشید. حداقل این محصول را روی صورت، V سینه و دستان خود استفاده کنید.

 

محصولات دارای ضد آفتاب داخلی را انتخاب کنید

حتی در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 استفاده کنید. بسیاری از مرطوب کننده ها و محصولات آرایشی دارای ضد آفتاب داخلی هستند. بنابراین سعی کنید مرطوب کننده صبحگاهی یا کرم پودری انتخاب کنید که از قبل دارای ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر باشد. و عادت کنید که هر روز از آن استفاده کنید. به خصوص وقتی بیرون هستید، کرم ضد آفتاب را سخاوتمندانه بزنید. هر دو ساعت یک بار، یا اگر شنا می کنید یا عرق می کنید، بیشتر استفاده کنید.

از مرطوب کننده ها استفاده کنید. مرطوب کننده ها نمی توانند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کنند، اما آب را در پوست حبس می کنند و به طور موقت خطوط و چین های ریز را می پوشانند.

سیگار نکش سیگار کشیدن باعث باریک شدن رگ های خونی در لایه های بیرونی پوست می شود. همچنین به کلاژن و الاستین آسیب می رساند. این الیاف به پوست شما قدرت و خاصیت ارتجاعی می بخشد. در نتیجه پوست شروع به افتادگی و چروک شدن زودرس می کند. با ترک سیگار می توانید رنگ و بافت پوست خود را بهبود ببخشید و از چین و چروک های بیشتر جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nineteen − one =