آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

دلیل لکه های سفید روی پوست خود چیست؟

پوست لکه

لکه های سفید روی پوست ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید گرفته تا عفونت قارچی گرفته تا یک بیماری پوستی، موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث روشن‌تر شدن نواحی پوست شما شود.

 

اگرچه آنها معمولاً دلیلی برای هشدار نیستند، اما ممکن است بخواهید از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بخواهید لکه های سفید شما را بررسی کند تا آنها بتوانند علت تغییر رنگ پوست را تعیین کنند. بسته به علت زمینه‌ای، ممکن است راه‌هایی برای به حداقل رساندن ظهور لکه‌های سفید روی پوست یا رفع علائم آزاردهنده دیگری وجود داشته باشد که ممکن است بیماری زمینه‌ای ایجاد کند.

 

چه چیزی باعث ایجاد لکه های سفید روی پوست می شود؟

مشاهده لکه های سفید روی پوست به طور خودکار به این معنی نیست که یک اختلال پوستی در حال بازی است. گاهی اوقات، عوامل دیگری می توانند باعث روشن شدن نواحی پوست شوند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است لکه های سفید روی پوست شما ایجاد شود.

لکه های خورشیدی

در حالی که اصطلاح لکه های خورشیدی ممکن است تصویر لکه های تیره تر یا علائم کک و مک را ایجاد کند، همچنین ممکن است لکه های خورشیدی به صورت لکه های سفید یا روشن تر روی پوست ظاهر شوند.

 

این لکه های سفید بی ضرر که از نظر پزشکی به عنوان هیپوملانوز گوتات ایدیوپاتیک شناخته می شود، زمانی ایجاد می شوند که ملانین (سلول های رنگدانه ای که به پوست، چشم ها و موهای شما رنگ می دهند) در پوست کاهش یابد. کارشناسان فکر می کنند که این اتفاق در نتیجه قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید رخ می دهد تا عامل دیگری مانند افزایش سن

 

جای تعجب نیست که این لکه های سفید معمولاً در مناطقی مانند ساق پا، بازوها، پشت و صورت ظاهر می شوند که بیشترین میزان خورشید را می بینند. آنها مانند کک و مک کوچک هستند – معمولاً کمتر از 1/8 اینچ – و به نظر می رسد که در خانواده ها وجود داشته باشند.

Tinea Versicolor

Tinea versicolor زمانی اتفاق می‌افتد که یک مخمر طبیعی روی پوست رشد کند. این عفونت قارچی روی پوست به راش تبدیل می شود که در نهایت می تواند مانند لکه های سفید یا روشن به نظر برسد

 

لکه‌های سفیدی که می‌توانند با تینه آ ورسیکالر ظاهر شوند اغلب در پشت، بازوها، سینه، گردن و زیر بغل دیده می‌شوند. این نوع عفونت قارچی مسری در نظر گرفته نمی شود.

 

کچلی در بین نوجوانان و بزرگسالان جوان و همچنین افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند نسبتاً رایج است. در صورت ابتلا به عفونت، ممکن است علائمی مانند خارش خفیف، تورم خفیف و افزایش تعریق را نیز تجربه کنید.

پیتریازیس آلبا

پیتریازیس آلبا یک بیماری پوستی است که باعث می شود لکه های کوچک و گرد پوست رنگ خود را از دست بدهند. ممکن است برای برخی افراد مانند راش و خارش باشد

 

این لکه های سفید معمولاً روی صورت، بازوها و بالاتنه ایجاد می شوند. ممکن است چندین ماه یا بیش از یک سال دوام داشته باشند، اما دائمی نیستند.

 

کارشناسان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث پیتریازیس آلبا می شود، اما تصور می شود که با اگزما مرتبط باشد. بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است.

ویتیلیگو

ویتیلیگو یک بیماری خودایمنی است که باعث از بین رفتن رنگ پوست و در نتیجه ایجاد لکه های سفید می شود. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های رنگدانه در بدن حمله می کند

 

لکه‌ها و لکه‌های ویتیلیگو معمولاً روی صورت، بازوها، دست‌ها و پاها شروع می‌شوند. از آنجا، لکه ها و لکه ها می توانند رشد کنند یا لکه های بیشتری در سایر نقاط بدن شما ایجاد شوند. در ابتدا ممکن است لکه ها صورتی باشند. هنگامی که ویتیلیگو دیگر فعال نباشد، پوست آسیب دیده سفید می شود.

 

برخی از افراد ممکن است متوجه علائم دیگر ویتیلیگو مانند خارش، افزایش خطر آفتاب سوختگی، تغییرات شنوایی و روشن شدن رنگ چشم یا مو شوند.

 

در حالی که ویتیلیگو می تواند در خانواده ها ایجاد شود، ممکن است توسط عواملی مانند آفتاب سوختگی بد، آسیب پوست یا قرار گرفتن پوست در معرض مواد شیمیایی قوی ایجاد شود.

میلیا

میلیا برجستگی های سفید، ریز و بی ضرری هستند که وقتی سلول های مرده پوست (کراتین) زیر سطح پوست گیر می کنند، ایجاد می شوند.

 

بیشتر اوقات.، میلیا روی. صورت ظاهر. می شود – مانند روی گونه. ها، بینی و چانه – اما می تواند. در قسمت هایی. از بدن که آسیب. دیده است نیز رخ دهد. بزرگسالان. می توانند به آنها مبتلا. شوند، اما در نوزادان. تازه متولد شده بسیار رایج هستند

 

 

هیپوپیگمانتاسیون ناشی از استروئید

تزریق کورتیکواستروئید یا استفاده موضعی از استروئید می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفید در ناحیه تزریق یا ناحیه مصرف شود.

 

در حالی که این لکه ها (یا تک نقطه ها) اغلب به شکل نامنظم به نظر می رسند، اما کاملاً مشخص به نظر می رسند. ممکن است مدتی طول بکشد تا ظاهر شوند و ممکن است بعد از چند ماه خودشان را حل کنند

چگونه از شر لکه های سفید روی پوست خلاص شویم

بسته به علت، ممکن است. نتوانید لکه های. سفید روی پوست. خود را از بین ببرید. برای نقاطی که ممکن است از بین بروند، گاهی اوقات خود به خود از بین می روند. در مواقع دیگر، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است به دلایل پزشکی نیازی به درمان نداشته باشید، اما در عوض می خواهید لکه ها را برای اهداف زیبایی کمتر به چشم بیاورید.

 

لکه‌های خورشیدی: لکه‌های خورشیدی لزوماً نیازی به درمان ندارند، اما اگر ظاهر آن‌ها برای شما آزاردهنده است، ممکن است یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی سرم موضعی مانند ترتینوئین (سرم پوستی ویتامین C) را توصیه کند. یک روش درم ابریژن نیز می تواند به صاف کردن ناحیه کمک کند

پیتریازیس آلبا

لکه های سفید پیتریازیس آلبا به خودی خود بهبود می یابند، اگرچه استروئیدهای موضعی، برخی مرطوب کننده ها یا درمان های لیزری ممکن است در صورت نیاز به کاهش ظاهر آنها کمک کنند.

Tinea versicolor: برای عفونت قارچی مانند tinea versicolor، ممکن است یک محصول موضعی ضد قارچ بدون نسخه پیشنهاد شود. برخی از موارد ممکن است نیاز به تجویز داروی ضد قارچ داشته باشند، که روی پوست اعمال شود یا به صورت خوراکی مصرف شود

ویتیلیگو: در حال حاضر هیچ درمانی برای ویتیلیگو وجود ندارد، اما درمان های مختلفی وجود دارد که می تواند به بازیابی رنگ پوست کمک کند و به طور بالقوه احتمال انتشار لکه های سفید به سایر قسمت های بدن را کاهش دهد. گزینه های درمانی ویتلیگو اغلب شامل داروهای موضعی، لیزر، فتوتراپی (نور درمانی) و پوشش های زیبایی است. روش های پیوند پوست ممکن است در موارد شدید مورد استفاده قرار گیرد

میلیا: میلیا در کودکان یا نوزادان نیازی به درمان ندارد و معمولاً طی چند هفته بدون درمان خود به خود از بین می رود. اما در بزرگسالان، میلیاهای سرسخت را می‌توان توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، در صورتی که بیمار ترجیح می‌دهد، حذف کرد.

هیپوپیگمانتاسیون ناشی از استروئید: لکه های سفید ناشی از تزریق یا استفاده استروئید نیز می توانند خود به خود برطرف شوند.

چه زمانی باید نگران لکه های سفید روی پوست خود باشید؟

لکه های سفید روی پوست معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند. اما از آنجایی که آنها می توانند به دلایل مختلفی ظاهر شوند، ایده خوبی است که یک ارائه دهنده محصولات مراقبت های بهداشتی به مناطقی از پوست که تغییر رنگ را تجربه کرده اند نگاهی بیندازید. به این ترتیب، در صورت لزوم می توانید تشخیص و درمان دقیق را دریافت کنید.

 

به طور کلی، اگر متوجه لکه های غیرعادی روی پوست شدید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید:

 

تغییر رنگ داده اند

از بین نرفته اند یا به ظاهر شدن ادامه داده اند

به سایر نقاط بدن پخش شود

باعث علائم اضافی مانند خارش یا درد شود

چگونه از لکه های سفید روی پوست جلوگیری کنیم

هیچ راهی. برای پیشگیری. از بیماری پوستی. مانند ویتیلیگو. وجود ندارد. اما شما می توانید. نقش خود را در حفظ سلامت. پوست و محافظت. در برابر برخی. عوامل مانند اشعه. خورشید، قرار گرفتن. در معرض مواد شیمیایی. و سایر محرک. های بالقوه انجام دهید.

 

برای سلامت کلی پوست، متخصصان معمولاً توصیه می کنند:

 

استفاده از کرم ضد آفتاب یا پوشیدن لباس محافظ هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اقدامات احتیاطی در محل کار که در آن مواد شیمیایی دخیل هستند

از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا باید غربالگری های منظم پوست را برنامه ریزی کنید

شستن دست ها اغلب با آب و صابون

استفاده از آب گرم (نه داغ) و محصولات ملایم در طول روتین مراقبت از پوست استفاده کنید مانند کرم ترمیم کننده و جوانساز یا سرم پوستی هیالورونیک اسید

یک بررسی سریع

لکه های سفید. روی پوست. ممکن است. در نتیجه قرار گرفتن. در معرض نور. خورشید، عفونت قارچی. یا استروئیدی. که به صورت. موضعی تزریق یا استفاده شده .است ایجاد شود. لکه های سفید. ممکن است ناشی. از یک بیماری .پوستی زمینه ای. مانند پیتریازیس آلبا، ویتیلیگو. یا میلیا باشند. در حالی که بسیاری. از لکه های سفید. معمولاً بی ضرر هستند. و ممکن است خود به.خود برطرف شوند، ایده خوبی است. که در صورت نیاز، ناحیه مورد.نظر را برای تشخیص.و درمان رسمی توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

five × four =