آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

در مورد اسید هیالورونیک بدانید

جوش

اسید هیالورونیک که به نام هیالورونان یا هیالورونات نیز شناخته می شود، مولکولی است که در سراسر بدن یافت می شود. این ماده به طور طبیعی در پوست، بافت همبند، مایع مفصلی، بند ناف و داخل چشم یافت می شود. اسید هیالورونیک یک مرطوب کننده است، به این معنی که به آب متصل می شود و مایعی ژله مانند ایجاد می کند که به روغن کاری و محافظت از این قسمت های بدن کمک می کند.

 

این مولکول همچنین در اشکال مختلف از جمله قرص و سرم ساخته می شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همچنین می توانند اسید هیالورونیک را از طریق تزریق تجویز کنند. شیمیدان‌ها معمولاً اسید هیالورونیک را با تخمیر باکتری‌ها می‌سازند، اما این ماده را می‌توان از بافت شانه‌های قرمز گوشتی که بالای سر خروس‌ها می‌نشیند نیز تهیه کرد.

 

فواید هیالورونیک اسید

انسان ها در حدود 20 سالگی به طور طبیعی شروع به تولید اسید هیالورونیک کمتری می کنند. با گذشت زمان، کاهش تولید منجر به تغییراتی مانند خشک شدن پوست و ایجاد چین و چروک می شود. برای بهبود شرایط مشترک

 

آبرسان و جوان کننده پوست

اسید هیالورونیک معمولاً به عنوان یک ماده مراقبت از پوست برای انعطاف پذیرتر نشان دادن پوست استفاده می شود و شواهد زیادی نشان می دهد که می تواند این کار را انجام دهد.

 

به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک نشان داد که افرادی که از مخلوط سرم و لوسیون اسید هیالورونیک و سپس کرم هیالورونیک اسید دو بار در روز استفاده می‌کردند، بعد از دو هفته پوست صاف‌تری داشتند که هیدراته‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شد. این مطالعه بهبود قابل توجهی در ظاهر چین و چروک و همچنین در آبرسانی و استحکام پوست پس از هشت هفته درمان نشان داد.

 

مکمل های غذایی نیز ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشند. یک مطالعه روی 60 نفر در ژاپن نشان داد که مصرف روزانه 280 میلی گرم اسید هیالورونیک به مدت هشت هفته منجر به چین و چروک های کمتری نسبت به مصرف دارونما می شود. توسط شرکتی که این تحقیق را تامین مالی می کند.

 

تحقیقات دیگر در مورد اثرات اسید هیالورونیک خوراکی بر روی پوست نیز امیدوارکننده بوده است، اما آنها نیز توسط سازنده مکمل یا در ترکیب با سایر مواد انجام شده است.

 

مواد تزریقی حاوی یک شکل ژل مانند اسید هیالورونیک می توانند به عمق پوست نفوذ کنند و رطوبت را جذب کنند و به طور چشمگیری صورت را حجیم کنند و چین و چروک ها را نرم کنند. نتایج.8

زخم ها را التیام می بخشد

در بدن، اسید هیالورونیک در هر مرحله از بهبود زخم نقش دارد، زیرا می تواند به تنظیم التهاب و تحریک رشد بافت کمک کند. به عنوان یک محصول تجاری، به نظر می رسد که دارای قدرت درمانی نیز باشد.

 

یک مطالعه نشان داد که مالیدن گاز حاوی اسید هیالورونیک روی زخم‌های وریدی پای 50 نفر به بهبود سریع‌تر زخم‌ها نسبت به گاز به تنهایی کمک کرد.

 

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که استفاده از اسید هیالورونیک در داخل دهان ممکن است به بهبود زخم ها و کاهش درد پس از جراحی دندان کمک کند.

ممکن است اسکارهای آکنه را روشن کند

برخی تحقیقات نشان می دهد که اسید هیالورونیک ممکن است ظاهر اسکار آکنه را تایید کند. یک مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگان مبتلا به اسکار آکنه که از اسید هیالورونیک موضعی در ترکیب با لیزر دی‌اکسید کربن (یک درمان پوستی با استفاده از پالس‌های نور لیزر) استفاده می‌کردند، نتایج بهتری نسبت به افرادی داشتند که لیزر دی‌اکسید کربن را به تنهایی بازسازی کردند.

 

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تزریق اسید هیالورونیک می تواند اسکار آکنه را نیز کم کند. تحقیقات نشان داده است که ظاهر اسکارهای آکنه متوسط ​​تا شدید زمانی که اسید هیالورونیک دو یا سه بار به فاصله چهار هفته تزریق می‌شد، بهبود می‌یابد.

علائم خشکی چشم را برطرف می کند

قطره های چشمی رایج ترین درمان برای خشکی چشم هستند – ناتوانی در تولید اشک کافی برای روان کردن چشم. بسیاری از این قطره‌ها حاوی اسید هیالورونیک هستند، که تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که قطره‌ها حاوی اسید هیالورونیک 1/0 تا 4/0 درصد باشند، می‌توانند به طور موثر این بیماری را درمان کنند.

 

اسید هیالورونیک همچنین ممکن است از تولید ناکافی اشک در صورت اضافه شدن به لنزهای تماسی جلوگیری کند. به طور مشابه، استفاده از این ماده روی چشم قبل و بعد از عمل جراحی آب مروارید ممکن است از ایجاد خشکی چشم جلوگیری کند.

با خشکی واژن مبارزه می کند

تحقیقات نشان داده اند که مرطوب کننده ها و ژل های اسید هیالورونیک چقدر برای کاهش خشکی واژن کار می کنند. این وضعیت می تواند رابطه جنسی را دردناک کند و اغلب در طول یا بعد از یائسگی زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد رخ می دهد.

 

یک مطالعه نشان داد که اسید هیالورونیک به همان اندازه استروژن واژن که یک درمان رایج و موثر است، کار می کند. محققان پیشنهاد کردند اسید هیالورونیک ممکن است به عنوان یک درمان غیر هورمونی برای خشکی واژن عمل کند.

 

ممکن است درد مثانه را کاهش دهد

اسید هیالورونیک ممکن است در شرایط خاصی به درمان درد مثانه کمک کند.

 

یک مطالعه نشان داد که قرار دادن محلول اسید هیالورونیک در مثانه به مدت شش ماه، درد مرتبط با سیستیت بینابینی را بهبود می بخشد، یک بیماری مزمن که منجر به درد و فشار در ناحیه مثانه می شود. با این حال، تحقیقات قبلی نتایج متفاوتی را در مورد اثربخشی اسید هیالورونیک برای درمان این بیماری گزارش کرده است

 

درد مفاصل را کاهش می دهد

هنگامی که اسید هیالورونیک به طور طبیعی تولید می شود، با کاهش التهاب و ایجاد بالشتک، به کاهش و جلوگیری از درد مفاصل کمک می کند تا جایی که استخوان ها به هم می رسند اصطکاک ایجاد نشود.

 

تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌های اسید هیالورونیک می‌تواند به تسکین درد خفیف زانو مرتبط با استئوآرتریت، یک بیماری دژنراتیو که در آن بافت‌های مفصلی به مرور زمان تجزیه می‌شوند، کمک کند.

 

تحقیقات دیگر نشان داده است که تزریق اسید هیالورونیک (همچنین به نام ویسکومپلنتیشن) در مقایسه با دارونما تنها می تواند اندکی درد زانو را کاهش دهد. این موضوع، همراه با خطر عوارض جانبی جدی که دریافتند تزریق‌ها می‌تواند به همراه داشته باشد، محققان را به این سوال واداشت که آیا این مزایا ارزش خطر را دارد یا خیر.

 

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تزریق اسید هیالورونیک ممکن است درد لگن را نیز کاهش دهد، اما برخلاف محصولاتی که هدفشان کاهش درد زانو است، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آنها را برای این منظور تایید نکرده است.23 تزریق ها همچنین برای کاهش درد مچ پا امیدوار کننده هستند. یا شانه یخ زده، اما شواهد بیشتری برای گفتن قطعی مورد نیاز است

نحوه استفاده از اسید هیالورونیک

افراد از اسید هیالورونیک به روش های مختلفی استفاده می کنند. به عنوان یک محصول مصرفی، مولکول به سه شکل عمده در دسترس است:

 

درمان های موضعی: اسید هیالورونیک به محصولات بدون نسخه مانند قطره های چشمی و لنزهای تماسی و همچنین کرم ها، ژل ها و اینسرت ها (شیاف) که برای درمان خشکی واژن استفاده می شود، اضافه می شود. این مولکول همچنین اغلب با سایر مواد به شکل کرم، سرم، لوسیون، ژل و پودر ترکیب می شود.

 

محصولات معمولاً توصیه می کنند قبل از استفاده صورت خود را بشویید و یک یا دو بار در روز روی پوست مرطوب استفاده کنید. اگر از سرم استفاده می کنید، استفاده از مرطوب کننده بعد از آن می تواند به قفل شدن اسید هیالورونیک کمک کند.

 

مکمل‌های خوراکی: مکمل‌های خوراکی هیالورونیک اسید که برای کاهش درد یا آبرسانی به پوست طراحی شده‌اند، به‌صورت آنلاین و در داروخانه‌ها به صورت قرص، کپسول، ژل نرم، پودر و آدامس ارائه می‌شوند. زمان‌های نتیجه از فردی به فرد دیگر و بسته به محصول متفاوت است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که مکمل ها می توانند ظاهر پوست را در عرض هشت هفته بهبود بخشند

 

تزریقات: یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند اسید هیالورونیک را مستقیماً به مفاصل، مثانه یا قسمت های خاصی از صورت مانند گونه ها، لب ها و پیشانی تزریق کند. نتایج می تواند بین شش تا 18 ماه برای فیلرهای صورت و تا شش ماه برای تزریق مفاصل باقی بماند.

 

دوز

هیچ توصیه دوز جهانی برای استفاده از هیالورونیک اسید به صورت موضعی یا خوراکی وجود ندارد. هنگام استفاده از یک محصول بدون نسخه، دستورالعمل های دوز توصیه شده سازنده را دنبال کنید. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همچنین می تواند یک دوز ایمن و موثر را بر اساس شرایط فردی شما پیشنهاد دهد.

 

آیا هیالورونیک اسید بی خطر است؟

زمانی که اسید هیالورونیک طبق دستور خوراکی و موضعی استفاده شود، عموماً بی خطر است. تزریق اسید هیالورونیک با خطرات و عوارض جانبی خاصی همراه است. مهم است که قبل از تزریق با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد این نگرانی ها صحبت کنید

 

با این حال، شما باید از اسید هیالورونیک به هر شکلی اجتناب کنید اگر:

 

به اسید هیالورونیک حساسیت دارد

به اسید هیالورونیک حساس است

حامله

شیر دادن

تداخلات دارویی بالقوه

شواهدی دال بر تداخلات منفی بین هیالورونیک اسید و سایر داروها وجود ندارد. با این حال، بهتر است قبل از مصرف یا استفاده از اسید هیالورونیک، این احتمال را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید.

 

هنگام دریافت تزریق اسید هیالورونیک، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توقف استفاده از داروها یا مکمل هایی را توصیه کند که می توانند خطر خونریزی را تا یک هفته قبل از عمل افزایش دهند. این ممکن است شامل آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، خار مریم و جینکو بیلوبا باشد.

 

آیا می توانید از اسید هیالورونیک بیش از حد استفاده کنید؟

بعید است که استفاده یا مصرف بیش از حد اسید هیالورونیک به شما آسیب برساند اگر به این ماده آلرژی یا حساسیت ندارید. اکثر مردم از مصرف. بیش از حد. اسید هیالورونیک. اثرات نامطلوبی نخواهند. داشت، زیرا بعید است. که در سطوح بیش. از حد تجمع یابد – حدود 90٪ از مولکول متابولیزه شده و از طریق عرق و ادرار آزاد می شود.

 

به طور کلی، بهتر است قبل از مصرف مکمل ها یا استفاده از هر محصول اسید هیالورونیک با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

 

توصیه های محصول برای مراقبت پوستی

برای یافتن بهترین. سرم‌های اسید هیالورونیک، از متخصصان. پوست کمک گرفتیم. تا بفهمیم چه چیزی. سرم عالی است.و سپس بیش از دوجین. گزینه را در مدت. شش هفته برای. اثربخشی، جذب، قوام و هیدراتاسیون آزمایش کردیم. لیست کامل توصیه های ما را اینجا بخوانید.

سرم پوستی هیالورونیک اسید و سرم پوستی رتینول ویتامین A

سرم پوستی ویتامین C

کرم رفع لک و تیرگی

کرم ترمیم کننده و جوانساز

عوارض جانبی اسید هیالورونیک

استفاده موضعی و مکمل هیالورونیک اسید هیچ عارضه ای به نظر نمی رسد. هنگام استفاده از یک محصول جدید مراقبت از پوست یا خوراکی، در صورت حساسیت یا حساسیت به یک ماده، ممکن است دچار تحریک یا واکنش شوید.

 

اگرچه اسید هیالورونیک. بدون نسخه بی‌خطر. تلقی می‌شود، اما استفاده. از آن به‌عنوان تزریق تجویز شده خطراتی دارد. شایع ترین عوارض جانبی تزریق هیالورونیک اسید شامل واکنش های خفیف در محل تزریق، از جمله کبودی کوتاه مدت، خارش، و تورم است.

 

به طور معمول، این عوارض جانبی باید فقط تا یک هفته ادامه داشته باشند و می‌توان آن را با استفاده از کیسه یخ در محل تزریق و صاف نگه داشتن ناحیه کنترل کرد.

 

به ندرت، ضدعفونی نادرست قبل از تزریق ممکن است باعث عفونت باکتریایی شود. بثورات، درد. و گرفتگی. عضلانی، افزایش درد. مفاصل و حالت تهوع نیز توسط. افرادی که تزریق. زانو دریافت کرده اند گزارش. شده است. همچنین خطر تزریق. داخل عروقی، یک اورژانس. پزشکی که می تواند. باعث از دست دادن بافت. و کوری شود، وجود دارد.

 

یک بررسی سریع

هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی در بدن است که پوست، مفاصل، چشم ها و غیره را هیدراته و روان می کند. انسان ها با افزایش سن، تولید اسید هیالورونیک را از دست می دهند، اما می توان با مصرف مکمل های غذایی یا استفاده از یک درمان موضعی، عرضه بدن را افزایش داد. برخی از افراد. ممکن است. از یک ارائه دهنده. مراقبت های بهداشتی. برای تزریق. اسید هیالورونیک. ساخته شده استفاده کنند.

 

محصولات. اسید هیالورونیک. که مستقیماً در فروشگاه. ها در دسترس. مصرف کنندگان. قرار می گیرند، مزایای بالقوه. زیادی مانند آبرسانی و حجم دادن. به پوست، کاهش درد مفاصل، التیام زخم ها. و روشن شدن. جای زخم ها، تسکین. علائم خشکی چشم و مبارزه با خشکی واژن را نشان داده اند.

 

استفاده از اسید هیالورونیک به طور کلی بی خطر است و عوارض جانبی نادر است. با این حال، بهتر است قبل از استفاده از اسید هیالورونیک با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

twenty − 9 =