آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

خلاص شدن از شر هایپرپیگمانتاسیون

هایپرپیگمانتاسیون

.مهمترین موادی که برای خلاص شدن از شر هایپرپیگمانتاسیون به آنها نیاز دارید

اگر تا به حال با یک مورد سرسخت هایپرپیگمانتاسیون مواجه شده اید که از نظر فنی ناحیه ای از پوست است که تیره به نظر می رسد، پس می دانید که خلاص شدن از آن چقدر می تواند دشوار باشد. تغییر رنگ یک نگرانی رایج است که همه انواع و رنگ های پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. و در حالی که هایپرپیگمانتاسیون بی ضرر است، می تواند به طور قابل توجهی بر رنگ پوست، اعتماد به نفس و عزت نفس شما تأثیر بگذارد. خوشبختانه، چندین محصول و درمان برای رفع هایپرپیگمانتاسیون برای پوستی یکنواخت تر کار سختی می کنند. به جای اینکه هیپرپیگمانتاسیون خود را همانطور که هست بپذیرید، این راه حل ها را در نظر بگیرید تا یک بار برای همیشه از شر هایپرپیگمانتاسیون خلاص شوید.

 

هایپرپیگمانتاسیون ممکن است یک قاتل رنگ چهره برای زنان در سراسر جهان باشد، اما برای روشن کردن این لکه های تیره گزینه هایی دارید. در حالی که هیچ قرص جادویی وجود ندارد که لکه های تیره، لکه های پیری یا ملاسما را یک شبه از بین ببرد، درمان های متعددی در دسترس هستند که در صورت استفاده مداوم به بهبود هایپرپیگمانتاسیون کمک می کنند. از کرم‌های روشن‌کننده پوست تا کرم‌های بدون نسخه، این ترکیبات هوشمندانه می‌توانند به ایجاد رنگ یکنواخت‌تر پوست کمک کنند.

 

فهرست مطالب:

هایپرپیگمانتاسیون چیست؟

علل هایپرپیگمانتاسیون

از کجا می توان هایپرپیگمانتاسیون گرفت؟

بهترین محصولات مراقبت از پوست برای درمان هایپرپیگمانتاسیون

هایپرپیگمانتاسیون چیست؟

 

هایپرپیگمانتاسیون یک بیماری شایع پوستی است که چیزی جز تیره شدن نواحی خاص در مقایسه با رنگ پوست اطراف نیست. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد. که ملانین، رنگدانه‌ای که مسئول. ایجاد رنگ آن است، بیش از حد. توسط هر عاملی از جمله قرار گرفتن. در معرض نور خورشید، تغییرات هورمونی. (بارداری، یائسگی، یا قرص‌های ضدبارداری)، التهاب، آسیب‌های پوستی یا برخی داروها تولید می‌شود. .

 

هایپرپیگمانتاسیون می تواند تقریباً هر نوع پوست یا قومیتی را تحت تأثیر قرار دهد، اما برخی از عوامل ممکن است برخی افراد را بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به آن کنند. برای مثال، رنگ‌های پوست تیره‌تر، که به طور طبیعی ملانین بیشتری تولید می‌کنند، در مقایسه با افرادی که پوست روشن‌تری دارند، ممکن است متوجه نواحی تیره‌تر شوند. و در حالی که هایپرپیگمانتاسیون بین سن تفاوتی قائل نمی شود، سال ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آسیب می تواند باعث شود که هایپرپیگمانتاسیون در افراد میانسال و مسن شایع تر باشد.

انواع هایپرپیگمانتاسیون

همه انواع هایپرپیگمانتاسیون یکسان نیستند. برخی از آنها کوتاه مدت. هستند، برخی دیگر قرمز، قهوه ای، صورتی. یا سیاه هستند، و شکل ظاهری آنها می تواند. یک لکه کوچک یا یک لکه. پراکنده تر باشد، مانند مورد ملاسما، نوعی هیپرپیگمانتاسیون. ملاسما اغلب در زنان باردار. دیده می شود و نوسانات سطح هورمون اغلب باعث. آن می شود. این تغییرات هورمونی. می تواند به ایجاد ملانین اضافی و در نتیجه هیپرپیگمانتاسیون کمک کند.

 

در سراسر صفحه، نواحی هایپرپیگمانته. پوست معمولاً دارای مرزهای مشخصی هستند، اگرچه ممکن است. به صورت لکه های جدا شده یا خوشه هایی. از لکه های روی پوست ظاهر شوند. هایپرپیگمانتاسیون می تواند تقریباً در هر قسمتی از بدن .رخ دهد، اما بیشتر در نواحی در معرض نور خورشید. مانند صورت، دست ها، بازوها، شانه ها و پاها دیده می شود. در صورت، طبیعی است که گونه‌ها، پیشانی، پل بینی و لب بالایی نشانه‌های پرپیگمانتاسیون را نشان دهند.

 

معمولاً محصولات موضعی اولین خط درمان برای بهبود علائم هایپرپیگمانتاسیون هستند، اما اگر این کار موثر نبود، ممکن است روش های پوستی توصیه شود.

 

علل هایپرپیگمانتاسیون

 

عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شوند و علت آن برای یک فرد ممکن است برای فرد دیگر متفاوت باشد.

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید بزرگترین محرک هایپرپیگمانتاسیون است. اشعه ماوراء بنفش خورشید تولید ملانین را در پوست به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر آسیب های خورشید تحریک می کند. با وجود اینکه ملانین مسئول ایجاد ظاهری برنزه به پوست است، اما می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های تیره در خورشید شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بدون محافظت کافی می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون ناشی از نور خورشید شود که منجر به ایجاد کک و مک، لکه های خورشیدی یا رنگ ناهموار پوست می شود.

هایپرپیگمانتاسیون

یکی دیگر از مقصران هایپرپیگمانتاسیون نوسانات سطح هورمون است که می تواند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون در زنان شود. التهاب پوست ناشی از آکنه، اگزما، پسوریازیس یا درماتیت می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب (PIH) شود. التهاب باعث تولید بیش از حد ملانین در نواحی آسیب‌دیده می‌شود و در نتیجه لکه‌ها یا لکه‌های تیره هنگام بهبودی پوست ایجاد می‌شود. به طور مشابه، هر نوع ضربه به پوست، از جمله بریدگی، سوختگی، ساییدگی، یا روش های جراحی یا زیبایی، می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون در طول فرآیند بهبودی شود. این به عنوان هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب (PIH) شناخته می شود، که در آن ناحیه آسیب دیده تیره تر از پوست اطراف می شود.

 

برخی داروها یا درمان‌های خاص می‌توانند حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش دهند یا به عنوان یک عارضه جانبی باعث تغییرات رنگدانه شوند. شرایط پزشکی که بر سطح هورمون ها تأثیر می گذارد، مانند بیماری آدیسون یا سندرم کوشینگ، نیز می تواند باعث تغییر در رنگدانه ها به دلیل عدم تعادل هورمونی شود.

 

استعدادهای ژنتیکی نیز می تواند بر هیپرپیگمانتاسیون تأثیر بگذارد. برخی از افراد ممکن است تمایل ژنتیکی به تولید ملانین بیشتری داشته باشند یا خطر ابتلا به انواع خاصی از هیپرپیگمانتات را داشته باشند.

از کجا می توان هایپرپیگمانتاسیون گرفت؟

 

هایپرپیگمانتاسیون. می‌تواند در قسمت‌های. مختلف بدن، از جمله صورت و پاها رخ دهد، که اغلب. توسط طیف وسیعی از عوامل مانند. قرار گرفتن در معرض. نور خورشید، تغییرات هورمونی، التهاب و برخی داروها ایجاد می‌شود.

 

بر روی صورت، هایپرپیگمانتاسیون. ناشی از آفتاب، همچنین به عنوان لکه های. خورشیدی یا لکه های پیری. شناخته می شود، لکه های تیره ای هستند.که به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت. در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید. ایجاد می شوند. آنها معمولاً در مناطقی از صورت که بیشتر در معرض نور خورشید. قرار می گیرند، مانند گونه ها، پیشانی و بینی ظاهر. می شوند. ملاسما همچنین در صورت، به طور. معمول در پیشانی، گونه ها، لب بالایی و چانه رخ می دهد.

 

اما صورت. تنها ناحیه ای نیست که هیپرپیگمانتاسیون. ممکن است رخ دهد. اگرچه هایپرپیگمانتاسیون در پاها اندکی کمتر شایع است، اما آنها منطقه ای هستند. که در معرض نور خورشید هستند و می تواند. در طول زمان به دلیل اشعه ماوراء بنفش، هیپرپیگمانتاسیون ایجاد کند. ران ها و ساق پا بیشتر مستعد. ابتلا به اثرات هایپرپیگمانتاسیون هستند. لکه‌های تیره نیز می‌توانند. روی پاها در نواحی با اصطکاک. یا مالش مکرر ایجاد شوند، مانند قسمت. داخلی ران یا مناطقی که لباس‌ها. یا لوازم جانبی (مانند جوراب‌های تنگ یا چکمه‌ها) دائماً روی پوست ساییده می‌شوند. مانند روی صورت، هیپرپیگمانتاسیون نیز می تواند. در پاها در پاسخ به شرایطی مانند اگزما، پسوریازیس، نیش حشرات، یا تحریک اصلاح روی پاها رخ دهد.

 

در حالی که ممکن است هیپرپیگمانتاسیون روی پاها به اندازه هایپرپیگمانتاسیون صورت مورد بحث قرار نگیرد، هنوز هم برای بسیاری از افراد، به ویژه کسانی که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند یا درگیر فعالیت هایی هستند که منجر به اصطکاک یا سوزش در پاها می شود، مشکل است.

 

بهترین محصولات مراقبت از پوست برای درمان هایپرپیگمانتاسیون

 

وقتی نوبت به از بین بردن تغییر رنگ می رسد، همیشه می خواهید از بهترین محصولات برای هایپرپیگمانتاسیون استفاده کنید. با این حال، درمان هایپرپیگمانتاسیون به علت و شدت تغییر رنگ بستگی دارد. چندین ترکیب و درمان در روشن کردن تغییر رنگ پوست موثر هستند، از جمله موارد زیر:

 

کرم های هیدروکینون: کرم رفع لک و تیرگی پوست اولین راه برای از بین بردن لکه های تیره است. در حالی که آنها راه حل سریعی نیستند، اما در صورت استفاده روزانه برای چندین ماه می توانند لکه های تیره را روشن کنند. ماده اصلی موجود در اکثر محصولات روشن کننده پوست، هیدروکینون است که با کاهش میزان ملانین تولید شده در سلول های پوست عمل می کند. در حالی که محصولات بدون نسخه می توانند حاوی 0.5 تا 2 درصد غلظت باشند (2 درصد موثرترین مقدار OTC است)، کرم های تجویزی حداقل 3 درصد و گاهی حتی بیشتر از آن را شامل می شوند. ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا متوجه بهبودی شوید، بنابراین وقتی در هفته اول نتیجه ای مشاهده نکردید تسلیم نشوید.

کرم‌های رتینوئید

مانند کرم جمع کننده منافذ باز پوست ، رتینوئیدها به مواد اصلی در درمان تعدادی از اختلالات پوستی از آکنه تا پسوریازیس تبدیل شده‌اند، اما در درمان ملاسما و مشکلات رنگدانه‌ای پوست نیز موثر هستند. رتینوئیدهای تجویزی که از ویتامین A مشتق شده‌اند، حاوی ماده فعال ترتینوئین هستند که نوعی اسید رتینوئیک است. این ماده اغلب به شکل یک کرم سه گانه تجویز می شود که حاوی سه دارو (هیدروکینون، ترتینوئین و یک کورتیکواستروئید) در یک کرم برای افزایش روشن شدن پوست است، رتینوئیدهای بدون نسخه به اشکال مختلف در دسترس هستند، اما عنصر اصلی مراقب رتینول باشید. ملایم تر از نسخه تجویزی است که باعث می شود پوست کمتر تحریک شود. فقط به یاد داشته باشید که دیدن نتایج از محصولات بدون نسخه رتینول بیشتر طول می کشد.

روشن‌کننده‌های مبتنی بر طبیعت

کرم‌های هیدروکینون و رتینوئید برای همه، به‌ویژه افرادی که پوست حساسی دارند، مناسب نیستند. روشن کننده های گیاهی گزینه درمانی موضعی ملایم تری را ارائه می دهند. کرم های روشن کننده پوست مبتنی بر سویا با محدود کردن میزان ملانین که به سلول های سطحی پوست می رسد عمل می کنند. محصولات مبتنی بر سویا بدون نسخه و به عنوان لوازم آرایشی – لوازم آرایشی با خواص دارویی – در دسترس هستند که آنها را برای استفاده در صورت مناسب می کند.

کوجیک اسید یک جایگزین دیگر مبتنی بر قارچ است، یک محصول جانبی طبیعی از مرحله تخمیر ساکه. مطالعات نشان داده اند که با شکستن ملانین در پوست و جلوگیری از تولید آن به روشن شدن پوست کمک می کند. مراقب کرم های روشن کننده بدون نسخه حاوی نیاسینیمید نیز باشید. این نوعی ویتامین B3 است که به روشی مشابه محصولات مبتنی بر سویا عمل می کند و میزان ملانین را که به لایه های بالایی پوست می رسد را سرکوب می کند.

محافظت در برابر آفتاب با طیف وسیع: مطمئناً، می‌دانید که محافظت در برابر نور خورشید بسیار مهم است، اما نمی‌توانید به درستی از پوست خود محافظت کنید و این خطر را دارید که ماه‌ها کار سخت را از درمان خود خنثی کنید. بدیهی است که به هر قیمتی باید از سولاریوم اجتناب کرد. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، لکه های تیره واضح تر می شوند. اگر از هایپرپیگمانتاسیون رنج می برید، استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام طول سال ضروری است. محصولی با طیف وسیع را انتخاب کنید که در برابر اشعه های UVA و UVB با حداقل فاکتور 30 محافظت می کند.

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs)

AHA ها، از جمله اسید گلیکولیک. و اسید لاکتیک، لایه بردارهای شیمیایی. هستند که به حذف سلول های مرده پوست. کمک می کنند و باعث افزایش c ell turnover، منجر به یکنواختی رنگ پوست می شود. رتینول در محصولات مختلف مراقبت از پوست مانند سرم ها، تونرها و کرم های لایه بردار یافت می شود.

ویتامین C: سرم پوستی ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به مهار تولید ملانین و روشن شدن پوست کمک می کند. همچنین به محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد ناشی از قرار گرفتن در معرض UV کمک می کند.

نیاسینامید (ویتامین B3): سرم پوستی نیاسینامید یک ماده چند منظوره است که با مهار انتقال ملانوزوم از ملانوسیت به کراتینوسیت به کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند. همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به بهبود رنگ و بافت کلی پوست کمک کند.

کوجیک اسید: کوجیک اسید یک عامل روشن کننده طبیعی پوست است که از برخی قارچ ها به دست می آید. این دارو با مهار تیروزیناز، آنزیمی که در تولید ملانین نقش دارد، عمل می کند.

اسید آزلائیک

نشان داده شده است که اسید آزلائیک فعالیت تیروزیناز را مهار کرده و تولید ملانین را کاهش می دهد. همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به بهبود شرایطی مانند آکنه و روزاسه کمک کند.

لایه برداری شیمیایی: لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از یک محلول شیمیایی برای لایه برداری است

پوست، که لایه های بیرونی. را لایه برداری می کند. و باعث بازسازی پوست جدید و یکنواخت. رنگ شده می شود. بسته به شدت هایپرپیگمانتاسیون. می توان از انواع مختلف لایه برداری مانند. لایه برداری با اسید گلیکولیک، لایه بردار اسید سالیسیلیک. و لایه برداری TCA استفاده کرد.

میکرونیدلینگ: میکرونیدلینگ. یک عمل زیبایی کم تهاجمی. است که از دستگاهی با سوزن های. ظریف برای ایجاد ریز آسیب های کنترل شده. به پوست استفاده می کند. این فرآیند پاسخ طبیعی. بدن به ترمیم زخم را تحریک می کند. و کلاژن و الاستین تولید می کند که برای بازسازی و ترمیم پوست ضروری هستند. میکرونیدلینگ می تواند با ایجاد اختلال در فعالیت ملانوسیت ها، سلول های مسئول تولید ملانین، به تنظیم تولید ملانین کمک کند. با هدف قرار دادن ملانوسیت‌های بیش فعال، میکرونیدلینگ می‌تواند تشکیل رنگدانه اضافی در پوست را کاهش دهد و به پوستی یکنواخت‌تر منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × three =