آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

جوش های سر سیاه چیست؟

جوش سر سیاه

جوش های سر سیاه چیست؟ جوش های سرسیاه نوعی آکنه هستند. آنها می توانند زمانی تشکیل شوند که چربی های اضافی و سلول های مرده پوست ایجاد شوند و منافذی را مسدود کنند و یک سبوم (روغن) کوچک در دهانه منافذ ایجاد کنند.

هنگامی که پلاگین از دهانه منافذ عبور می کند، منافذ باز شده و در معرض هوای بیرون قرار می گیرد. هنگامی که تجمع سلول های مرده و روغن های پوست در معرض هوا قرار می گیرد، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که باعث می شود لکه به رنگ تیره تبدیل شود.

جوش‌های سرسیاه ممکن است به‌عنوان کومدون‌های باز نیز شناخته شوند. این جوش‌ها شایع هستند و می‌توانند بر افراد در سنین مختلف – از نوجوانان تا بزرگسالان تأثیر بگذارند.

ممکن است جوش‌های سرسیاه را به‌عنوان لکه‌ای برای پوست خود در نظر بگیرید، اما خوشبختانه، می‌توان آن‌ها را به طور ایمن و مؤثر مدیریت و از آن پیشگیری کرد.

جوش های سر سیاه چه شکلی هستند؟

جوش های سرسیاه به صورت لکه های ریز و تیره روی پوست ظاهر می شوند. قطر این لکه معمولاً 1 تا 3 میلی متر است و می تواند خاکستری، قهوه ای یا سیاه به نظر برسد. جوش‌های سرسیاه ممکن است صاف یا کمی برجسته باشند

ممکن است در ابتدا جوش های سر سیاه را با کثیفی اشتباه بگیرید. اگر اینطور باشد و سعی کنید “کثیفی” را پاک کنید، ظاهر جوش های سر سیاه ممکن است بدتر شود.

چیزی که احتمالاً نمی بینید نشانه ای از التهاب است، مانند قرمزی و تورم. بر خلاف انواع دیگر آکنه مانند پاپول (برآمدگی های قرمز برجسته) یا پوسچول (ضایعات آکنه پر از چرک)، جوش های سرسیاه یک نوع غیر التهابی آکنه هستند.
در نوجوانان جوان، جوش های سرسیاه معمولا روی بینی، پیشانی و چانه دیده می شوند. اما آنها می توانند در هر نقطه از صورت، و همچنین روی سینه و پشت ظاهر شوند

چه چیزی باعث ایجاد جوش های سر سیاه می شود؟

جوش‌های سرسیاه. زمانی ایجاد می‌شوند. که منافذ پوست با چربی. و سلول‌های مرده. پوست بسته می‌شوند. وقتی این منافذ چربی. از سوراخ‌های منافذ عبور. می‌کنند، منافذ در معرض هوای بیرون. قرار می‌گیرند. و باعث واکنش شیمیایی. می‌شوند که منجر به جوش‌های سرسیاه می‌شود.

جوش سرسیاه. یکی از انواع کومدو. یا برآمدگی آکنه است. کومدون ها می توانند. باز یا بسته باشند، بر اساس اینکه سطح پوست. مختل شده باشد. از آنجایی که جوش های سرسیاه. سطح پوست را مختل می کنند، به آنها کومدون. های باز گفته می شود. کومدویی که سطح آن را با دقت داشته. باشد، کومدو بسته یا سر. سفید نامیده می‌شود.  اگر جوش‌های سر سفید. منافذ را باز کنند، جوش‌های سرسیاه. ایجاد می‌شوند.

اگر والدین شما آکنه داشته باشند، ممکن است بیشتر به آکنه هایی مانند جوش سرسیاه مبتلا شوید. همچنین اگر پوست چرب دارید، ممکن است مستعد ابتلا به جوش های سر سیاه و سایر انواع آکنه باشید. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که تغییرات هورمونی ناشی از عواملی مانند بلوغ یا استرس را تجربه کنید. استفاده از محصولات آرایشی و موی چرب، تعریق زیاد و لمس بیش از حد پوست نیز می تواند پوست شما را چرب کند.

چگونه از شر جوشهای سر سیاه خلاص شویم

اول، جوش های سرسیاه را لمس نکنید، نکشید یا فشار ندهید. این می تواند آکنه را بدتر کند، باعث عفونت شود یا منجر به زخم دائمی شود

در حالی که آنها می توانند برای مقابله با آنها آزاردهنده باشند، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای از بین بردن جوش های سر سیاه انجام دهید. این شامل چندین گزینه درمانی در خانه است. همچنین می‌توانید برای گزینه‌های درمانی بیشتر به یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مانند یک متخصص پوست – یک پزشک متخصص در شرایطی که بر پوست، مو و ناخن‌ها تأثیر می‌گذارد، مراجعه کنید.

درمان های ایمن و موثر جوش سر سیاه عبارتند از:

شستشوی صورت با مواد ضد آکنه

برای خلاص شدن. از شر جوش های. سرسیاه، با شستشوی. صورت خود دو بار. در روز با یک شوینده صورت دارویی. که برای درمان آکنه فرموله شده. است، شروع کنید. به دنبال شستشوی. صورت حاوی بنزوئیل .پراکسید یا اسید سالیسیلیک باشید. بنزوئیل پراکسید باکتری های اضافی. ایجاد کننده آکنه را از بین می برد. و اسید سالیسیلیک منافذ مسدود. شده را باز می کند.

درمان های موضعی آکنه

چندین درمان آکنه بدون نسخه (OTC) یا با نسخه وجود دارد که می تواند به خلاص شدن از شر جوش های سرسیاه کمک کند که یک یا دو بار در روز به طور مستقیم روی پوست استفاده شود. اینها شامل سرم پوستی هیالورونیک اسید ، سرم پوستی نیاسینامید  و رتینوئیدها هستند که همگی در درمان و پیشگیری از جوش‌های سر سیاه موثر هستند.

هم سرم پوستی ویتامین C و هم کرم جمع کننده منافذ باز پوست باکتری های مولد آکنه را از بین می برند، در حالی که اسید آزلائیک تولید بیش از حد کراتین را کاهش می دهد، ماده ای طبیعی که در صورت تولید بیش از حد می تواند منجر به آکنه شود.

رتینوئیدهای تجویزی – محصولات مراقبت از پوست مشتق شده از ویتامین A – مانند سرم پوستی رتینول ویتامین A، می توانند به کاهش چربی، باز کردن منافذ پوست و افزایش گردش سلولی پوست کمک کنند.

برخی از درمان ها نیز شامل گوگرد است که می تواند جوش های سر سیاه را از بین ببرد.

این درمان‌های موضعی می‌توانند به اشکال مختلفی از جمله ژل، لوسیون، کرم، صابون و پد ارائه شوند.

استخراج ها

استخراج جوش سر سیاه یک روش دستی برای از بین بردن جوش های سر سیاه است. در مطب متخصص پوست انجام می شود. زمانی که کشیدن به درستی انجام شود، یک درمان بی خطر است که هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد. عصاره گیری معمولاً تنها در صورتی توصیه می شود که درمان های OTC موثر نبوده باشد

در طول عمل، پوست به آرامی با یک سوزن یا تیغ جراحی سوراخ می شود. سپس، یک استخراج کننده کومدون با فشار ملایم تا متوسط ​​روی جوش سرسیاه اعمال می شود تا زمانی که ابزار تمام سلول های مرده مسدود شده و باقی مانده های پوست را از بین ببرد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی که توسط متخصص پوست انجام می شود، یکی دیگر از درمان های داخل مطب است. این روش لایه بیرونی پوست را حذف می‌کند تا سطح پوست دوباره ظاهر شود و تولید کلاژن افزایش یابد. این درمان از غلظت بالایی از اسیدهای بتا هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک استفاده می کند

در حالی که لایه برداری شیمیایی به طور کلی به خوبی تحمل می شود، می تواند عوارض جانبی مانند ناراحتی خفیف، قرمزی، سوزش، یا روشن شدن یا تیره شدن پوست پس از التهاب را به دنبال داشته باشد.

از آنجایی که افراد می توانند. ابتدا درمان های خفیف آکنه را امتحان کنند، لایه برداری شیمیایی. به عنوان یک درمان مکمل در نظر گرفته می شود. و اغلب به عنوان یک گزینه درمانی اولیه برای جوش های. سرسیاه و سایر انواع کومدون ها استفاده نمی شود.

چگونه از جوش های سر سیاه جلوگیری کنیم

برای جلوگیری از بروز یا بازگشت جوش های سرسیاه، نکاتی وجود دارد که می توانید در زندگی روزمره خود در خانه پیاده سازی کنید. با انجام موارد زیر می توانید از جوش های سر سیاه جلوگیری کنید:
به آرامی پوست خود را مرتباً تمیز کنید: صورت خود را بعد از تعریق و حداکثر دو بار در روز بشویید. از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید و پاک کننده را با نوک انگشتان خود بمالید. از شستشوی شدید با حوله، اسفنج یا سایر ابزارهای تمیزکننده که می‌توانند پوست را تحریک کنند، خودداری کنید.
موهای خود را به طور مرتب شامپو بزنید: روغن های طبیعی مو بیش از حد می تواند باعث ایجاد آکنه روی پیشانی شود. برای جلوگیری از این امر، موهای خود را بیشتر با شامپو بشویید و موهای خود را دور از صورت خود ببندید تا از ایجاد جوش های سر سیاه و سایر انواع آکنه جلوگیری کنید.

از محصولات مراقبت از پوست غیر کومدوژنیک استفاده کنید:

محصولات مراقبت از پوست را انتخاب کنید که برچسب “غیر کومدوژن” دارند. این نام به این معنی است که این محصولات فاقد مواد مسدود کننده منافذ هستند که می تواند منجر به آکنه شود.
به درمان خود زمان بدهید تا کار کند: درمان های آکنه به شش تا هشت هفته نیاز دارند تا تفاوت ایجاد کنند. صبور باشید و مسیر را ادامه دهید. اگر بعد از این مدت بهبودی مشاهده نکردید، یک قرار ملاقات با متخصص پوست تعیین کنید. اگر درمان‌های خانگی مؤثر نباشند، یک متخصص پوست می‌تواند درمان‌های دیگری مانند داروهای قوی برای آکنه یا استخراج و میکرودرم ابریژن را توصیه یا تجویز کند.
دستان خود را از صورت خود دور نگه دارید: آکنه خود را بیرون نکشید، نچینید یا فشار ندهید. دست زدن. به جوش‌های سر سیاه می‌تواند. آکنه موجود را بدتر کرده. و مدت زمان بهبودی آنها را افزایش دهد. فشار دادن آکنه می‌تواند. باعث ایجاد زخم، عفونت یا لکه‌های. تیره به نام هایپرپیگمانتاسیون. پس از التهابی شود.
در برابر آفتاب ایمن باشید: در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید یا کلاه بپوشید. همچنین توصیه می شود از تخت های برنزه کننده که می توانند آکنه را بدتر کنند، خودداری کنید. برخی از داروهای آکنه نیز می توانند پوست را نسبت به اشعه ماوراء بنفش آسیب رسان پوست ناشی از آفتاب و تخت های برنزه حساس کنند.

یک بررسی سریع

جوش سرسیاه یک نقطه تیره کوچک و کوچک است که وقتی منافذ پوست با چربی اضافی و سلول های مرده پوست مسدود می شود، روی پوست ایجاد می شود. دانه‌های سرسیاه تیره به نظر می‌رسند – خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه – به دلیل یک واکنش شیمیایی که زمانی اتفاق می‌افتد که تجمع چربی و سلول‌های مرده پوست از سوراخ منافذ عبور می‌کند و در معرض هوا قرار می‌گیرد. جوش های سرسیاه. بیشتر روی صورت، سینه و پشت. دیده می شوند.

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای درمان جوش‌های سرسیاه از آن‌ها استفاده کنید، از جمله شوینده‌های دارویی صورت آکنه و درمان‌های موضعی آکنه مانند رتینوئیدها و بنزوئیل پراکسید. اگر برای خلاص. شدن از شر جوش های. سرسیاه در خانه مشکل دارید، یک قرار ملاقات. با یک متخصص پوست تعیین کنید. تا در مورد گزینه های درمانی اضافی، مانند روشی مانند. کشیدن دندان صحبت کنید.

جوش های سر سیاه می توانند آزاردهنده باشند. خوشبختانه، روش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید در خانه برای جلوگیری از ظاهر شدن جوش‌های سرسیاه در وهله اول انجام دهید، مانند نگه داشتن دست‌ها و موها از روی صورت و تمیز کردن منظم پوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =