آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

از بین بردن اسکارهای آکنه

چگونه می توانید اسکارهای آکنه خود را از بین ببرید؟

اسکارهای آکنه علائم برجسته یا حفره‌ای آشکار روی پوست هستند که نتیجه التهاب ناشی از آکنه است، یک بیماری پوستی که باعث ایجاد برجستگی‌های ملتهب، متورم و قرمز رنگ به نام جوش می‌شود.  آکنه همچنین می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های سفید غیرالتهابی شود (منافذ بسته یا کومدو، که سفید یا گوشتی به نظر می رسد) یا جوش های سرسیاه (منافذ باز یا کومدو که تیره به نظر می رسد).

 

شیوع فعال آکنه به پوست و بافت زیر پوست آسیب می رساند. با از بین رفتن آکنه، بدن سعی می کند آسیب را با تولید کلاژن، یک پروتئین ساختاری که از پوست، ماهیچه ها و بافت های همبند (مانند استخوان ها) پشتیبانی می کند، ترمیم کند. و تاندون ها). اگر بدن در تلاش برای التیام لک های آکنه، کلاژن بیش از حد یا خیلی کم تولید کند، اسکار ایجاد می شود.

 

برخی از افراد با از بین رفتن آکنه بیشتر احتمال دارد اسکار آکنه را ببینند. اگر آکنه التهابی دارید، اگر درمان را به تعویق بیندازید، اگر مکرراً آکنه خود را لمس می کنید، یا اگر یکی از اعضای خانواده یا خویشاوند خونی دارید که اسکار آکنه را تجربه کرده است، این خطر بیشتر است. خوشبختانه، با اقدامات احتیاطی و مراقبت مناسب، راه‌هایی برای جلوگیری از ایجاد اسکار آکنه در وهله اول وجود دارد.

 

برای کمک به کاهش یا خلاص شدن از شر جای زخم آکنه، درمان‌های ممکن شامل جراحی اسکار آکنه، تزریق، درمان‌های لیزری و روش‌های لایه‌برداری مجدد مانند لایه‌برداری شیمیایی است.

 

انواع اسکار آکنه

سه نوع اصلی اسکار آکنه وجود دارد: آتروفیک (افسرده یا حفره‌دار)، هیپرتروفیک (برآمده) و کلوئیدی (یک اسکار ضخیم و برجسته).

 

اسکارهای افسرده (آتروفیک).

این اسکارهای آکنه معمولا روی صورت ایجاد می شوند. این نوع شامل اسکارهای ماشین جعبه‌ای، غلتشی یا یخ‌چینی است. اسکارهای آتروفیک. (که به صورت. فرورفتگی. یا گودال ظاهر می‌شوند) نتیجه‌ی تولی.د کلاژن بسیار. کمی از بدن شما. در هنگام بهبودی پوست است.

 

اسکارهای یخ. معمولاً حدود 2 میلی متر. (میلی متر) یا کمتر قطر. دارند، مجاری باریک، عمیق و V شکل هستند. که به صورت عمودی. به لایه میانی عمیق پوست. (درم) یا به بافت زیر جلدی (لایه بافت زیر پوست) می رسند. . اسکارهای غلتشی .بزرگتر و پهن تر از اسکارهای یخ هستند. و قطر آنها تا 5 میلی متر می رسد. اسکارهای جعبه‌ای. فرورفتگی‌های گرد .به بیضی شکل با لبه‌های تیز و عمودی. هستند. عرض این نوع اسکار (از 1.5 تا 4 میلی متر) است. و به نقطه ای در پایه مخروطی نمی شود.

 

اسکارهای برآمده (هیپرتروفیک).

این اسکارهای آکنه معمولاً در پشت و قفسه سینه ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند روی صورت نیز ایجاد شوند. این نوع اسکار برجسته زمانی رخ می‌دهد که بدن شما در طول فرآیند بهبودی کلاژن زیادی تولید کند. در افراد آفریقایی-آمریکایی، اسپانیایی تبار و آسیایی بیشتر شایع است.

 

اسکارهای کلوئیدی

این اسکارها اسکارهای ضخیم، برجسته و قرمز مایل به بنفش هستند که معمولاً روی سینه و شانه ها دیده می شوند. این نوع اسکار اغلب فراتر از مرزهای زخم اصلی گسترش می یابد و درمان آن کمی چالش برانگیزتر است.

آیا جای جوش از بین می رود؟

اسکارهای آکنه از نظر اندازه و شدت متفاوت هستند.  اگر اسکارهای آکنه شدیدتر هستند یا کیفیت زندگی یا سلامت روان شما را تحت تاثیر قرار می دهند، یک قرار ملاقات با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا متخصص پوست (پزشک متخصص در شرایطی که پوست را تحت تاثیر قرار می دهد) تعیین کنید. ، مو و ناخن).

 

خبر خوب این است که اسکارهای آکنه را می توان به مرور زمان و با درمان مناسب کاهش داد یا از بین برد.  اکثر درمان ها اندازه و ظاهر اسکار آکنه را با حداقل یا بدون توقف کاهش می دهند، بنابراین می توانید پس از درمان به فعالیت های روزانه خود بازگردید، البته برخی از آنها انواع درمان ها ممکن است به زمان استراحت نیاز داشته باشند. برخی از انواع درمان های داخل مطب برای دستیابی به نتایج طولانی مدت به بیش از یک بار مراجعه نیاز دارند، اما صرف نظر از این، بسیاری از اسکارهای آکنه درمان شده به مرور زمان محو می شوند و کمتر قابل مشاهده می شوند.

آیا می توانید به طور طبیعی از شر جای جوش خلاص شوید؟

برخی از افراد برای کاهش جای جوش به درمان های طبیعی روی می آورند، اما علم پشت این درمان ها چقدر موثر است؟

 

یک مطالعه ترکیبی از عصاره بره موم، روغن درخت چای و آلوئه ورا را در درمان اسکار آکنه و اریتم (اسکارهای قرمز روی پوست) مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که این ترکیب از مواد طبیعی در کاهش اسکارها، تعداد کل ضایعات و شدت آکنه نسبت به کرم ضد آکنه اریترومایسین 3 درصد مؤثرتر است. همچنین نشان داده شده است که کورکومین به کاهش التهاب پوست و ترویج ترمیم زخم کمک می کند، که به کاهش اسکار کمک می کند.

 

سایر درمان های طبیعی شامل استفاده از آب لیمو یا سرکه روی پوست است. در یک مطالعه که به استفاده از آب لیمو، سرکه و سایر مواد مکمل و جایگزین طب مکمل (CAM) پرداخت، نتایج در میان شرکت‌کنندگان در مطالعه متفاوت بود. برخی از شرکت‌کنندگان گزارش دادند که زخم‌های آکنه بهبود یافته است، در حالی که برخی دیگر گزارش دادند که آکنه آنها پس از استفاده از ترکیبات CAM، مانند آب لیمو و سرکه، روی صورتشان بدتر شده است.

 

تحقیقات نشان می دهد که برخی از داروهای طبیعی ممکن است موثر باشند

روشی برای کاهش اسکار خفیف آکنه، اگرچه مطالعه بیشتر مورد نیاز است. از آنجایی که برخی از مواد طبیعی ممکن است برای پوست تحریک‌کننده باشند، توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر ماده طبیعی روی صورت یا بدن خود، ابتدا با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کنید.

چگونه اسکارهای آکنه افسرده را درمان کنیم

اسکارهای افسرده آکنه را می توان با درمان های مختلفی درمان کرد، از جمله:

 

جراحی اسکار آکنه: این یک جراحی جزئی است که توسط متخصص پوست انجام می شود تا اسکار آکنه کمتر قابل توجهی ایجاد کند که به مرور زمان محو می شود.

درم ابریژن یا میکرودرم ابریژن: بهترین روش برای اسکارهای گسترده آکنه، درمان های لایه بردار مانند درم ابریژن و میکرودرم ابریژن به درمان اسکارهای آکنه ای که عمدتاً صاف (اما نه خیلی عمیق) در پوست هستند، کمک می کند. این درمان‌ها لایه‌های پوست را برداشته و به بدن اجازه می‌دهند سلول‌های پوستی جدید تولید کند.

لایه برداری با لیزر: این درمان. در مطب از. یک پرتو شدید. نور برای. برداشتن لایه بیرونی. پوست استفاده می کند. لایه برداری. با لیزر جایگزین کلاژن. و الاستین از دست. رفته (پروتئینی است که پوست .را قادر می سازد. کشیده شود و به عقب برگردد) تا جای زخم را کاهش دهد.

لایه برداری شیمیایی: این درمان لایه .بردار با از بین بردن لایه. بیرونی پوست. که باعث تحریک تولید. کلاژن می شود، جای زخم های. کوچکتر را درمان می کند.

فیلرها

فیلرها که توسط متخصص پوست انجام می شود، روشی مطمئن برای پرکردن جای جوش و کاهش ظاهر آن ها هستند. برخی از فیلرها موقتی هستند در حالی که انواع دیگر پرکننده ها دائمی هستند، بنابراین حتما با متخصص پوست خود در مورد نوع مناسب فیلر برای نوع اسکار خود صحبت کنید.

سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی: درمان‌های فرکانس رادیویی غیر سایشی (RF) می‌توانند برای درمان اسکارهای آکنه افسرده، به تنهایی یا در کنار درمان‌های لیزری استفاده شوند. درمان‌های RF جریانی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود پوست کلاژن جدید تولید کند، در نتیجه پوست را سفت می‌کند و ظاهر جای زخم‌ها را نرم می‌کند.

میکرونیدلینگ (درمان القای کلاژن): این روش درمانی با استفاده از سوزن های ریز پوست را چندین بار سوراخ می کند و باعث ایجاد ریز زخم در پوست می شود. میکرونیدلینگ ترشح فاکتورهای رشد را تحریک می کند و در نتیجه باعث افزایش تولید کلاژن و کاهش ظاهر اسکارهای آکنه می شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب معمولاً چندین درمان مورد نیاز است.

الکترودیکاسیون: ایده آل برای اسکار آکنه ماشین جعبه ای، این درمان از پروب های الکتریکی برای گرم کردن بافت پوست استفاده می کند که باعث می شود بافت بمیرد. زمانی که این دارو همراه با سایر درمان های آکنه استفاده می شود بسیار موثر است، بنابراین با متخصص پوست خود در مورد بهترین برنامه درمانی برای شما صحبت کنید.

نحوه درمان اسکارهای برآمده آکنه

اسکارهای برجسته آکنه را می توان با استفاده از روش های مختلف درمان کرد:

 

جراحی اسکار آکنه: یک متخصص پوست می‌تواند یک جراحی جزئی برای ایجاد جای زخمی انجام دهد که کمتر قابل توجه است و ممکن است به مرور زمان محو شود.

تابش: برای درمان موثر اسکارهای آکنه برجسته، جراحی اسکار آکنه نیز می تواند با پرتو یا تزریق (به زیر مراجعه کنید) برای بهبود نتایج دنبال شود. مهم است که توجه داشته باشید که پتانسیل اشعه وجود دارد که سال ها یا دهه ها پس از درمان مشکلاتی ایجاد کند، بنابراین برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی این درمان را توصیه نمی کنند. با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا ببینید آیا پرتو درمانی ممکن است برای شما مناسب باشد یا خیر.

تزریق: انواع خاصی از تزریق، مانند کورتیکواستروئیدها، 5-FU، یا اینترفرون، ممکن است توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی پس از جراحی اسکار آکنه توصیه شود. اکثر افراد این تزریق ها را یک بار در ماه به مدت چند ماه دریافت می کنند.

کرایوسرجری: این نوع درمان بافت اسکار را منجمد می کند که باعث مرگ و ریزش تدریجی آن می شود. برای بهترین نتیجه، اغلب توصیه می شود که با تزریق کورتیکواستروئید همراه شود.

لیزر درمانی و نور درمانی: لیزرها، به ویژه لیزرهای رنگی پالسی (PDL)، می توانند با صاف کردن اسکار برجسته و کاهش رنگ، اسکارهای برجسته را با خیال راحت درمان کنند.

پانسمان‌های سیلیکونی و کرم‌ها یا ژل‌های اسکار: این محصولات را می‌توان در خانه، اغلب بدون نسخه، برای کمک به کاهش خارش یا ناراحتی، و صاف کردن و محو کردن جای جوش‌های برجسته استفاده کرد.

روش‌های درمان اسکارهای کلوئیدی شامل ورقه‌های ژل سیلیکون، درمان فشرده سازی، تزریق کورتیکواستروئید، جراحی اسکار آکنه و رادیوتراپی است.

پیشنهاد داروها برای درمان

چگونه از اسکار آکنه جلوگیری کنیم

برای جلوگیری از اسکار آکنه، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

یک روال ملایم مراقبت از پوست ایجاد کنید: صورت و بدن خود را به آرامی تمیز کنید. اسکراب نکنید اسکراب می تواند آکنه را بدتر یا تشدید کند، که می تواند شانس شما را برای داشتن اسکار دائمی افزایش دهد.

درمان جوش های فعال آکنه: این امر به ویژه در صورتی مهم است که آکنه شدید دارید، برای اولین بار در سنین پایین تر (مانند دوران پیش از نوجوانی) دچار آکنه شده اید، یا اگر یکی از اعضای خانواده یا خویشاوندان خونی دارید که زخم آکنه را نیز تجربه کرده است. علاوه بر این، اگر درمان‌های آکنه بدون نسخه (OTC) کمکی نمی‌کنند، یک قرار ملاقات با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص پوست برای بحث در مورد گزینه‌های درمان تجویزی تعیین کنید.

درمان آکنه را پس از از بین رفتن آکنه ادامه دهید: هنگامی که آکنه شما بهبود یافت، می توانید درمان آکنه را به یک محصول چند بار در هفته کاهش دهید. متخصص پوست می تواند به ارائه توصیه های شخصی برای مراقبت های پیشگیرانه کمک کند.

نچینید، فشار ندهید و یا ترک نکنید: لمس لکه‌های آکنه یا اسکار روی صورت یا بدن شما می‌تواند ظاهر آکنه، اسکار آکنه را بدتر کند یا منجر به اسکار دائمی شود.

یک بررسی سریع

اسکار آکنه نتیجه لک های آکنه ای است که ملتهب شده اند. آنها همچنین می توانند ناشی از آسیب به پوست در طول شیوع آکنه فعال باشند، یا اگر آکنه فعال به اندازه کافی درمان نشود.

 

سه نوع اصلی اسکار آکنه وجود دارد: آتروفیک (افسرده یا حفره‌دار)، هیپرتروفیک (برآمده) و کلوئیدال (اسکار ضخیم و برجسته). درمان ها بسته به نوع اسکار آکنه متفاوت است. برخی از درمان‌های احتمالی اسکار آکنه عبارتند از: لیزر مجدد، جراحی اسکار آکنه، پرکننده‌ها و تزریق.

 

درمان اسکارهای. خفیف ممکن است ضروری نباشد، اما اگر اسکارهای آکنه شما گسترده، شدید یا بر توانایی شما برای لذت بردن از زندگی تأثیر می گذارد، یک قرار ملاقات با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص پوست تعیین کنید تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. برخی از درمان ها برای همه انواع اسکار آکنه یا برای هر رنگ پوستی مناسب نیستند، بنابراین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند ایمن ترین و موثرترین گزینه را برای شما توصیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =