آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

آنچه باید در مورد لایه بیرونی پوست خود، اپیدرم بدانید

اپیدرم

آنچه باید در مورد لایه بیرونی پوست خود، اپیدرم بدانید

اپیدرم لایه بالایی پوست است که تمام بدن شما را می پوشاند. درست در اسم: «اپی» به معنای بیرونی و «درما» به معنای مربوط به پوست است. این لایه پوست به محافظت از بدن شما در برابر باکتری ها، عفونت ها، آسیب ها و اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید کمک می کند. اپیدرم همچنین نور خورشید را به ویتامین D تبدیل می کند و به هیدراته ماندن پوست کمک می کند

پوست شما چندین لایه دارد و اپیدرم نازک ترین لایه است. با این حال اپیدرم یک سد محافظ مهم را تشکیل می دهد. در نتیجه، همه چیز از خشکی پوست گرفته تا بثورات پوستی می تواند روی اپیدرم ظاهر شود. سرطان پوست نیز نتیجه فعالیت بیش از حد سلول های پوست در اپیدرم است.

 

آناتومی اپیدرم

اپیدرم نازک ترین و بیرونی ترین لایه پوست است. این در بالای درم شما (لایه میانی پوست ساخته شده از بافت همبند) و هیپودرم (لایه پایین پوست چرب) قرار می گیرد. ضخامت اپیدرم بسته به اینکه کدام قسمت بدن را می پوشاند متفاوت است. این نازک ترین روی پلک ها (0.05 میلی متر) و ضخیم ترین در کف دست ها و پاهای شما (1.5 میلی متر) است.

اپیدرم از لایه های مختلفی از سلول های پوست ساخته شده است که به طور مداوم بازسازی می شوند و به سمت سطح فشار می آورند. لایه های تشکیل دهنده اپیدرم عبارتند از:

Stratum basale (لایه سلولی پایه): این لایه پایه حاوی سلول های پوستی کوچک و گردی به نام سلول های بازال است. سلول های پایه به طور مداوم تقسیم می شوند و سلول های جدید پوست را به سطح اپیدرم فشار می دهند و در طول چرخش سلول های پوست جایگزین سلول های قدیمی می شوند.

Stratum spinosum (لایه سلول سنگفرشی): این لایه ضخیم و خاردار حاوی سلول های سنگفرشی است که با برآمدگی های خاردار در کنار هم قرار گرفته اند. این سلول‌های مسطح با بالغ شدن سلول‌های پایه تشکیل می‌شوند و از طریق پوست فشار می‌آورند. سلول های سنگفرشی تازه تشکیل شده کراتینوسیت نامیده می شوند که پروتئین سختی به نام کراتین تولید می کنند که به ساختار پوست می بخشد.

Stratum granulosum و stratum lucidum: این لایه‌ها .حاوی کراتینوسیت‌هایی. هستند که از طریق لایه سنگفرشی. فشار داده می‌شوند که به صاف شدن و چسبیدن به هم ادامه می‌دهند. این لایه‌ها با هم ترکیب می‌شوند و تا زمانی که خشک شوند و بمیرند، به سمت بالا حرکت می‌کنند. لایه شفاف یک لایه اضافی از کراتینوسیت است که در کف دست ها و کف پاها یافت می شود.

لایه شاخی پوست (لایه مرده پوست)

این خارجی ترین لایه اپیدرم از کراتینوسیت های ریزش شده و مرده ساخته شده است. وقتی کراتینوسیت‌های جدید از اپیدرم عبور می‌کنند و به سطح می‌رسند، دائماً از بین می‌رود. همچنین یک سد آب نازک روی پوست ایجاد می کند.

تفاوت در ظاهر و اثربخشی عملکرد آن در سطح سلولی تعیین می شود. به عنوان مثال، پایین اپیدرم (لایه سلول های پایه) حاوی ملانوسیت ها و سلول های مرکل است. ملانوسیت ها سلول هایی هستند که رنگدانه پوستی به نام ملانین را ایجاد می کنند. سلول های مرکل به پایانه های عصبی درم نزدیک هستند و به احساس لمس کمک می کنند. در همین حال، لایه سلول سنگفرشی حاوی سلول های لانگرهانس است. این سلول های ایمنی خود را به باکتری ها، ویروس ها و سمومی که وارد پوست شکسته می شوند متصل می کنند

اپیدرم چه کاری انجام می دهد؟

اپیدرم شما بخشی از سیستم پوششی است که شامل پوست، مو، ناخن، غدد عرق و غدد چربی می شود. سیستم پوششی یک سد محافظ در اطراف بدن شما ایجاد می کند تا از آن در برابر محیط و میکروب ها محافظت کند. سلول های پوستی اپیدرم (کراتینوسیت ها) و پروتئین (کراتین) برای تشکیل سد محافظ پوست ترکیب می شوند.

اپیدرم به طور مداوم سلول های پوستی جدیدی تولید می کند که به بالای پوست شما فشار می آورند و یک لایه محافظ پوست مرده را تشکیل می دهند. این فرآیند یک مانع فیزیکی در برابر مواد شیمیایی، جراحت و آب ایجاد می کند. همچنین کمک می‌کند تا میکروب‌ها مانند باکتری‌ها را از بدنتان دور نگه دارید تا از عفونت جلوگیری کنید. هنگامی. که میکروب ها وارد پوست.آسیب دیده می شوند.، سلول های لانگرهانس. اپیدرم خود را به مهاجمان. متصل می کنند و به سیستم. ایمنی شما می گویند که مداخله کند.

ملانین ایجاد شده. در اپیدرم به پوست شما رنگ. می دهد و از آن در برابر آسیب اشعه. ماوراء بنفش محافظت می کند. نور خورشید باعث می شود اپیدرم ملانین بیشتری تولید کند و پوست را تیره و محافظت کند. با این حال، قرار گرفتن. بیش از حد در معرض. نور خورشید. به سلول های پوست. آسیب می رساند که ممکن است .باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود

لایه بیرونی اپیدرم نیز به نگه داشتن آب کمک می کند و یک سد آبی ایجاد می کند که پوست شما را هیدراته می کند. این عملکرد به تنظیم از دست دادن آب کمک می کند. 4 کراتینوسیت های اپیدرم (سلول های پوست) همچنین نور UV خورشید را به ویتامین D تبدیل می کنند – یک ماده مغذی ضروری برای سلامت استخوان و سیستم ایمنی.

 

شرایط مرتبط

چندین بیماری و عفونت پوستی روی اپیدرم شما تأثیر می گذارد و علائمی مانند خشکی پوست، تاول، کرم رفع لک و تیرگی ، برآمدگی های ملتهب و بثورات را ایجاد می کند. شرایط مرتبط با اپیدرم شما عبارتند از:

 

 

عفونت‌های پوستی باکتریایی: عفونت‌های زرد زخم و استافیلوکوک (استافیلوکوک) باعث ایجاد ضایعات قرمز پوستی می‌شوند که اغلب خارش دارند و پوسته‌ای زرد رنگ ایجاد می‌کنند.

عفونت‌های پوستی ویروسی: ویروس‌هایی که باعث زونا و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) می‌شوند، باعث ایجاد بثورات پوستی دردناک و تاول می‌شوند. زگیل های ناشی از عفونت های ویروسی نیز روی اپیدرم ظاهر می شوند.

عفونت های قارچی پوست: عفونت های قارچی پای ورزشکار، کرم حلقوی و قارچی باعث خارش و قرمزی نواحی می شوند که می توانند متورم شوند، ترک بخورند یا تاول بزنند.

آکنه: جوش‌ها، جوش‌های سرسیاه و سرسفید زمانی ایجاد می‌شوند که روغن‌های پوست، باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست در بالای اپیدرم، فولیکول‌های مو (منافذ) را مسدود کنند.

پسوریازیس: تولید سریع سلول های پوستی باعث تحریک سیستم ایمنی می شود و باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته قرمز یا بنفش بر روی پوست با پوسته های سفید و نقره ای می شود که باعث خارش یا سوزش می شود.

اگزما: لکه های پوستی خشک، خارش دار و ملتهب که می توانند قرمز، بنفش، خاکستری یا قهوه ای تیره به نظر برسند. محرک ها، آلرژن ها یا یک سد آب ضعیف پوست می تواند مقصر باشد.

ویتیلیگو: هنگامی که سلول. های ملانین از بین رفته. و دیگر نتوانند رنگدانه پوست. را بسازند، لکه های سفید. پوست ایجاد می شود.

ملاسما

ملانوسیت های بزرگ در اپیدرم می توانند باعث ایجاد لکه های تیره پوست شوند.

کراتوز اکتینیک: توده‌های پیش. سرطانی پوست. که شبیه لکه‌ها. یا لکه‌های خشک. و پوسته‌دار هستند، می‌توانند. به دلیل کراتینوسیت‌های. آسیب دیده (سلول‌های پوست) ایجاد شوند.

کراتوز پیلاریس: برجستگی های کوچک روی بازوها، پاها یا باسن می توانند به دلیل کراتین بیش از حد ایجاد شوند، پروتئینی که اپیدرم را تقویت می کند.

ایکتیوز: این گروهی از اختلالات پوستی است که باعث خشکی و ضخیم شدن پوست می شود که شبیه فلس های خشن و قرمز ماهی است. آنها توسط ژن.های جهش یافته ایجاد می شوند. که منجر به رشد. و ریزش غیر طبیعی. سلول های پوست می شوند.

اپیدرمولیز بولوزا: این گروه از بیماری های پوستی نادر است. وقتی ژن‌های جهش‌یافته بر پروتئین‌های اتصال اپیدرم تأثیر می‌گذارند، می‌توانید پوست شکننده‌ای ایجاد کنید که به راحتی تاول می‌زند و پاره می‌شود.

اپیدرم همچنین می تواند تحت تأثیر انواع مختلف سرطان قرار گیرد، مانند:

 

ملانوما: این یک نوع سرطان پوست است که در آن ملانوسیت های اپیدرم بیش از حد رشد می کنند و ضایعات قهوه ای یا سیاه (خال های سرطانی) ایجاد می کنند. 8

کارسینوم سلول بازال: این شایع ترین نوع سرطان پوست است. سلول های پایه آسیب. دیده به طور غیر. قابل کنترلی رشد می کنند. و باعث ایجاد برجستگی. های گرد گوشتی. یا لکه های صورتی می شوند.

کارسینوم سلول سنگفرشی: این سرطان پوست به دلیل رشد بیش از حد سلول های سنگفرشی ایجاد می شود که شبیه برجستگی های قرمز سفت، لکه های پوسته پوسته یا زخم هایی هستند که بهبود می یابند و دوباره باز می شوند.

کارسینوم سلول مرکل: این سرطان پوست نادر و تهاجمی زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های مرکل در اپیدرم خارج از کنترل رشد کنند.

تست تشخیصی

اگر در مورد برجستگی، رشد پوست یا بثورات روی اپیدرم خود نگران هستید، به یک ارائه دهنده مراقبت پوست مراجعه کنید. این ممکن است به معنای مراجعه به متخصص پوست، دکتری باشد که در تشخیص و درمان بیماری‌های مو، پوست و ناخن تخصص دارد.

تست های تشخیصی استاندارد که به تشخیص مشکلات مربوط به اپیدرم کمک می کنند عبارتند از:

معاینات پوستی: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به پوست شما برای علائم بیماری های پوستی مانند قرمزی، آکنه و پوست خشک نگاه می کند.

غربالگری سرطان پوست: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به دنبال علائم اولیه بافت غیرطبیعی یا رشد سرطانی خواهد بود.

تست های پوستی آلرژی: اگر مشکلات پوستی شما ممکن است مربوط به آلرژی باشد، یک متخصص آلرژی یا متخصص پوست می تواند تست آلرژی را انجام دهد تا مطمئن شود. این آزمایش‌ها معمولاً شامل سوزن زدن پوست با سوزن حاوی یک آلرژن و سپس انتظار برای واکنش است.

آزمایش خون: یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از بازوی شما نمونه خون می گیرد و نمونه را در آزمایشگاه آزمایش می کند.

برای تشخیص آلرژی و سایر بیماری های پوستی.

بیوپسی پوست: یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نمونه های کوچک پوست یا ضایعات پوستی را با تیغ یا چاقوی جراحی برمی دارد. این نمونه ها از نظر علائم سرطان پوست، پسوریازیس، اگزما یا عفونت زیر میکروسکوپ بررسی می شوند.

نکاتی برای سالم نگه داشتن اپیدرم

با مراقبت از پوست خود می توانید اپیدرم خود را سالم نگه دارید. نکاتی درباره سبک زندگی و مراقبت از پوست که پوست را سالم نگه می دارد عبارتند از:

با پوست خود ملایم باشید: صورت و بدن خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید و برای جلوگیری از خشک شدن پوست از آب گرم – نه داغ – استفاده کنید. هرگز پوست را اسکراب نکنید؛ در عوض، با حوله خشک کنید. هنگام اصلاح، از پوست خود با کرم، ژل یا لوسیون اصلاح محافظت کنید.

پوست خود را مرطوب کنید: برای پوست های خشک و خارش دار، به بازیابی سد آب اپیدرم کمک کنید. به دنبال مرطوب کننده هایی با موادی مانند اوره، سرامیدها، اسید لاکتیک یا گلیسرول باشید که به آبرسانی و التیام پوست کمک می کنند.

روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید: ضدآفتاب ضدآب با طیف وسیع حفاظتی و فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بیشتر استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب، دور ماندن. از نور خورشید. در ساعات اوج مصرف. و پوشاندن پوست. به جلوگیری از ایجاد .سرطان در اپیدرم کمک می کند.

خودآزمایی انجام دهید: به طور مرتب پوست خود را برای علائم سرطان، مانند خال های غیر طبیعی که خارش، خونریزی یا تغییر شکل می دهند، بررسی کنید. بدن خود را در یک آینه تمام قد بررسی کنید تا به هر قسمت از بدن خود از جمله پا، دست، گردن و پوست سر خود نگاه کنید.

سیگار نکشید: سیگار کشیدن. می‌تواند پوست. شما را سریع‌تر پیر کند .و زخم‌های پوستی را طولانی‌تر کند. سیگار کشیدن همچنین. می تواند شرایط پوستی. مانند پسوریازیس را بدتر کند.

محصولات برای درمان

کرم ترمیم کننده و جوانساز

سرم پوستی ویتامین C

سرم پوستی هیالورونیک اسید

یک بررسی سریع

اپیدرم لایه بیرونی پوست شما است که به محافظت از بدن شما در برابر آسیب، نور خورشید و میکروب ها کمک می کند. لایه های مختلفی از سلول ها اپیدرم شما را تشکیل می دهند. این لایه‌های سلولی دائماً سلول‌های جدید پوست ایجاد می‌کنند و سلول‌های مرده را بیرون می‌زنند. سلول‌های اپیدرم همچنین به پوست شما رنگدانه می‌دهند و به بدن کمک می‌کنند نور خورشید را به ویتامین D تبدیل کند. شرایط پوستی معمولاً روی اپیدرم قابل مشاهده است و علائمی مانند خشکی پوست، برآمدگی‌های ملتهب و بثورات ایجاد می‌کند. مراقبت از پوست با پاک کننده های ملایم، مرطوب کننده های مرطوب کننده و ضد آفتاب می تواند به حفظ سلامت اپیدرم کمک کند. هنگامی که در مورد سلامت پوست خود نگرانی دارید، برای کمک به تشخیص و درمان به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مانند یک متخصص پوست مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nineteen − four =