آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

چه نوع پوستی دارید؟

پوست تمیز

چه نوع پوستی دارید؟

انواع اصلی پوست معمولی، خشک، چرب، مختلط (خشک و چرب) و حساس است.
آکادمی پوست آمریکا. نکات مراقبت از پوست که متخصصان پوست استفاده می کنند.

نوع پوست شما معمولاً توسط ژنتیک از پیش تعیین می‌شود و باعث می‌شود پوست شما هیدراته نشود، چربی اضافی تولید کند یا تعادل کاملی بین هیدراتاسیون و چربی پوست داشته باشد. عوامل محیطی مانند آسیب خورشید، تغییرات هورمونی، و شرایط سلامتی نیز می توانند بر نوع پوست شما تأثیر بگذارند
شناخت نوع پوست می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه از پوست منحصر به فرد خود مراقبت کنید، بنابراین می توانید پوستی سالم تر و شادتر داشته باشید.

پوست معمولی

پوست معمولی دارای چربی متعادل و آبرسانی است، بنابراین احساس خشکی یا چربی نمی کند. اگر نوع پوست معمولی دارید، معمولاً با جوش های آکنه یا حساسیت به محصول مقابله نمی کنید. اساساً، پوست شما تعادل کاملی بین هیدراتاسیون و تولید چربی دارد. اگر پوستی شفاف، صاف و هیدراته داشته باشید احتمالاً پوست طبیعی دارید

پوست خشک

پوست خشک، با نام مستعار گزروسیس یا زیرودرم، فاقد آبرسانی و توانایی حفظ رطوبت است. اپیدرم یا لایه بالایی پوست به گونه ای طراحی شده است که در آب نگه داشته شود تا از پوست شما محافظت و آبرسانی کند. اگر پوست خشکی دارید، این سد پوستی خیلی سریع رطوبت خود را از دست می دهد و باعث می شود پوست آبرسانی و رطوبت نداشته باشد. افرادی که پوست خشک دارند، پوستی خشن، سفت، پوسته پوسته یا خارش دار دارند. بیماری های پوستی مانند روزاسه، اگزما و پسوریازیس نیز می توانند باعث خشکی بیش از حد پوست شوند.

پوست چرب

پوست چرب سبوم اضافی تولید می کند – روغنی که توسط غدد چربی در منافذ شما تولید می شود و به محافظت از پوست کمک می کند. اگر پوست چرب دارید، پوست شما اغلب براق یا چرب به نظر می رسد. انواع پوست های چرب نیز بیشتر مستعد آکنه هستند زیرا سبوم اضافی می تواند منافذ را مسدود کند. اگر پوست چرب دارید، احتمالاً با درخشش، جوش، دانه های سر سیاه و سر سفید مبارزه می کنید

پوست ترکیبی

پوست مختلط هم چرب و هم خشک است. اگر پوست مختلط دارید، مناطقی از پوست شما خیلی سریع رطوبت خود را از دست می دهند و خشک می شوند. در همان زمان، نواحی دیگر سبوم اضافی تولید می‌کنند و احساس چربی می‌کنند. به طور معمول، پوست چرب در ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) و پوست خشک روی گونه‌ها قرار دارد. در نتیجه، افرادی که پوست مختلط دارند، ممکن است پوستی سفت، خشن و پوسته پوسته روی گونه ها داشته باشند. آنها همچنین پوست براق و چرب روی پیشانی، بینی و چانه دارند.

حساس

پوست حساس دارای یک سد پوستی شکسته شده است که باعث خارش، سوزش یا سوختگی پوست می شود – به خصوص پس از تماس با محصولات. این نوع پوست به طور کامل شناخته نشده است، اما احتمالاً ناشی از آب و هوا، محصولات یا شرایط زمینه‌ای است که پوست را تحریک می‌کند. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بعد از واکنش پوستی با قرمزی، تورم، لایه برداری پوست و لکه های زبر پوست مواجه شوید.

نوع پوست فیتزپاتریک شما چیست؟

نوع پوست فیتزپاتریک (یا فتوتایپ) مقیاسی است که برای طبقه بندی انواع پوست بر اساس نحوه واکنش پوست به نور خورشید ایجاد شده است. برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از این مقیاس برای تعیین میزان احتمال ابتلا به سرطان پوست استفاده می کنند. نوع پوست فیتزپاتریک شما به میزان رنگدانه پوست (معروف به ملانین) بستگی دارد که از پوست شما در برابر قرار گرفتن در معرض آسیب خورشید محافظت می کند. انواع پوست فیتزپاتریک عبارتند از:

 

اول: پوست رنگ پریده یا سفید که همیشه می سوزد و برنزه نمی شود.

دوم: پوست روشن که به راحتی می سوزد و به سختی برنزه می شود.

III: پوست سفید تیره تر که پس از سوختن برنزه می شود.

چهارم: پوست قهوه ای روشن که به سختی می سوزد و به راحتی برنزه می شود.

V: پوست قهوه ای که به ندرت می سوزد و به راحتی برنزه می شود.

VI: پوست قهوه ای تیره یا سیاه که هرگز نمی سوزد و به راحتی برنزه نمی شود.

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم

اگر مطمئن نیستید که چه نوع پوستی دارید، نیازی نیست در آزمون تیپ پوست فانتزی شرکت کنید. با مشاهده پوست خود به راحتی می توانید نوع پوست خود را در خانه آزمایش کنید.
این مراحل ساده را برای تشخیص نوع پوست خود دنبال کنید:
صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید و به آرامی خشک کنید.
حدود یک ساعت در روز خود را ادامه دهید، و در مقابل میل به لمس صورت خود مقاومت کنید.
بعد از یک ساعت، ناحیه T خود را با یک ورقه بلات یا دستمال کاغذی بکشید.
حال بافت را چک کنید و صورت خود را از نظر علائم زیر بررسی کنید:
 معمولی: بدون پوسته یا چربی روی ملحفه و بدون قرمزی یا سوزش صورت
 خشک: بدون چربی روی بافت است، اما پوست پوسته پوسته، سفت یا زبر است.
 چرب: بافت چرب است و صورت براق به نظر می رسد. منافذ نیز ممکن است بزرگ یا ملتهب به نظر برسند.
پوست مختلط: بافت چرب است و ناحیه T براق به نظر می رسد. سایر نواحی صورت پوسته پوسته و خشک هستند.
پوست حساس: بافت ممکن است چرب باشد یا نباشد و پوست تحریک شده و قرمز به نظر برسد.

آیا نوع پوست تغییر می کند؟

با گذشت زمان، پوست معمولاً خشک تر می شود، اما نوع پوست شما به دلایل مختلف می تواند تغییر کند. در اینجا نحوه شروع به ایجاد یک نوع پوست متفاوت آمده است:
افزایش سن: افزایش سن باعث از دست رفتن کلاژن پوست می شود، پروتئینی که به صاف و الاستیک بودن پوست کمک می کند. در نتیجه، پوست بالغ‌تر نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر به نظر می‌رسد که اغلب باعث ایجاد خطوط و چین و چروک می‌شود. پوست نازک تر می تواند ظریف تر، حساس تر و مستعد خشکی باشد.
تغییرات هورمونی: نوجوانانی که در دوران بلوغ هستند معمولاً سبوم بیشتری تولید می کنند که باعث ایجاد پوست چرب و مستعد آکنه می شود.

تغییرات ظاهری در طول یائسگی همچنین باعث خشکی پوست می شود زیرا پوست برای حفظ آب تلاش می کند.
آب و هوا و محیط: آب و هوای سرد زمستانی و آب و هوای کم رطوبت فاقد رطوبت در هوا است که منجر به خشکی پوست می شود. 2 روشن کردن گرما در هوای سرد نیز رطوبت را کاهش می دهد و پوست را خشک می کند. آب و هوای مرطوب و هوای گرم تابستان نیز باعث می شود پوست چربی بیشتری تولید کند و در نتیجه پوست چرب تر شود.
آسیب خورشید: قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده می تواند به پوست آسیب برساند و آن را حساس، خشک و نازک کند. همچنین می تواند باعث ایجاد لکه های تیره (هیپرپیگمانتاسیون) و خطوط ریز زودرس شود
سیگار کشیدن: سیگار کشیدن همچنین می تواند به وضوح پوست را پیر کند و باعث خشکی و نازک شدن پوست شود. سیگار همچنین می تواند بهبود زخم پوست را به تاخیر بیندازد و خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش دهد.
شرایط زمینه ای و کمبود مواد مغذی: دیابت، بیماری کلیوی و بیماری تیروئید می تواند منجر به خشکی بیش از حد پوست شود. کمبود ویتامین A، روی، نیاسین یا آهن نیز می تواند باعث خشکی پوست شود.

چگونه از نوع پوست خود مراقبت کنید

 

هر نوع پوستی باید با پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب از پوست خود مراقبت کند. اما تنظیم روتین مراقبت از پوست با نوع پوست خاص شما می تواند به درمان هر گونه مشکل پوستی و بهبود سلامت پوست شما کمک کند.

پوست معمولی

اگر پوست معمولی دارید، همچنان باید پوست خود را تمیز، مرطوب و محافظت شده نگه دارید. از آنجایی که هیچ مشکلی با پوست خشک یا جوش ندارید، می توانید حداقل یک روال مراقبت از پوست را انجام دهید که شامل موارد زیر است:
صورت خود را با یک پاک کننده ملایم و آب ولرم بشویید.
استفاده از مرطوب کننده برای آبرسانی به پوست. برای مثال کرم آبرسان و مرطوب کننده روغن آلوئه ورا + ویتامین E
استفاده از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 هر روز صبح.

پوست خشک

پوست خشک میل به رطوبت دارد، بنابراین شما می خواهید روتین مراقبت از پوست شما به افزایش رطوبت به سد پوست شما کمک کند. برای کمک به رفع پوسته پوسته شدن، کدر شدن و زبری پوست، روتین مراقبت از پوست شما باید شامل موارد زیر باشد:
صورت خود را با یک پاک کننده مرطوب کننده یا یک شوینده مبتنی بر روغن بشویید.
از کرم ترمیم کننده و جوانساز مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر روغن با موادی مانند سرامید و گلیسیرین برای ترمیم سد پوست و قفل کردن رطوبت استفاده کنید.
استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 هر روز صبح. (می توانید ضد آفتاب های مرطوب کننده را نیز امتحان کنید.)
اگر خشکی پوست شما ناشی از یک بیماری پوستی مانند اگزما، روزاسه یا پسوریازیس است، به متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا روتین و درمان های مناسب برای درمان و مدیریت پوست خشک و حساس خود را پیدا کنید.

پوست چرب

پوست های چرب برای متعادل کردن تولید چربی و اجتناب از محصولاتی که می توانند منافذ شما را مسدود کنند به کمک نیاز دارند. همیشه به دنبال محصولاتی باشید که فاقد چربی و غیر کومدون زا هستند تا از ایجاد جوش جلوگیری کنید. برای کمک به درمان آکنه و کاهش تولید چربی، روتین مراقبت از پوست شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

صورت خود را با یک شوینده ملایم و بدون روغن بشویید.
استفاده از تونرها با مواد قابض مانند اسید سالیسیلیک یا فندق جادوگر – که چربی اضافی را کاهش می دهد.
استفاده از سرم پوستی نیاسینامید یا درمان آکنه با موادی مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید برای کمک به پاک کردن منافذ. اسید سالیسیلیک همچنین به حذف چربی از سطح پوست کمک می کند.
از سرم پوستی رتینول ویتامین A یا رتینوئید تجویزی در شب برای کمک به تحریک گردش سلولی و کاهش جوش‌ها.
استفاده از مرطوب کننده های بدون چربی و غیر کومدون زا یا مرطوب کننده های ژل سبک وزن با سرم پوستی هیالورونیک اسید برای آبرسانی به پوست بدون انسداد منافذ.
از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 هر روز صبح

پوست ترکیبی

مراقبت از پوست مختلط شامل مرطوب نگه داشتن نواحی خشک و متعادل نگه داشتن پوست چرب است. ممکن است مجبور شوید با استفاده از محصولات آکنه در نواحی چرب و مستعد آکنه و مرطوب‌کننده‌های غلیظ در نواحی خشک، خلاق باشید. یک روال مراقبت از پوست برای پوست مختلط ممکن است شامل موارد زیر باشد:
پوست خود را با یک پاک کننده ملایم و بدون چربی بشویید.
استفاده از سرم یا درمان آکنه با موادی مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید برای مناطق چرب و مستعد آکنه.
استفاده از کرم مرطوب‌کننده‌های غلیظ با سرامید و گلیسیرین در نواحی خشک و مرطوب‌کننده‌های ژل سبک وزن در مناطق چرب. (یا یک مرطوب کننده با وزن متوسط ​​با اسید هیالورونیک آبرسان در سراسر پوست امتحان کنید.)
استفاده از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 هر روز صبح.

پوست حساس

از آنجایی که پوست حساس به راحتی تحریک می شود، شما می خواهید روتین مراقبت از پوست شما به آرام کردن پوست قرمز و خارش دار کمک کند. روال شما همچنین باید به جلوگیری از واکنش های پوستی آینده کمک کند. در صورت شک، با یک متخصص پوست صحبت کنید تا مشخص شود چه چیزی ممکن است باعث واکنش های پوستی حساس شما شود. برخی از راه هایی که روتین مراقبت از پوست شما می تواند پوست حساس را تسکین دهد عبارتند از:

پوست خود را با یک پاک کننده ملایم، بدون صابون و بدون عطر بشویید.
اجتناب از هرگونه مراقبت از پوست، محصولات زیبایی و شوینده های لباسشویی دارای عطر.
از یک مرطوب کننده بدون عطر و ضد حساسیت با اسید هیالورونیک آبرسان و سرامیدهای ترمیم کننده پوست.
استفاده از کرم های هیدروکورتیزون بدون نسخه برای پوست ملتهب.
از ضدآفتاب ضدآفتاب ضد حساسیت یا مواد معدنی با حداقل SPF 30 هر روز صبح.

یک بررسی سریع

افزایش سن، آب و هوا، شیوه زندگی و شرایط سلامتی همگی می توانند بر نوع پوست شما تأثیر بگذارند. اما، به طور معمول، ژنتیک شما تعیین می کند که آیا پوست معمولی، خشک، چرب، مختلط (خشک و چرب) یا حساس دارید. درک کنید نوع پوست شما می تواند به شما در انتخاب محصولات مراقبت از پوست که با پوست شما کار می کنند کمک کند. این بدان معنی است که از محصولاتی استفاده کنید که به پوست خشک کمک می کند تا رطوبت را افزایش داده و حفظ کند، چربی پوست چرب را متعادل کند و منافذ را باز کند و پوست حساس را آرام و تحریک کند. اگر مطمئن نیستید که چگونه از پوست خود مراقبت کنید، با یک متخصص پوست صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا نوع پوست خود و هر شرایطی را که ممکن است باعث ایجاد هر گونه مشکل پوستی شود، دریابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − eighteen =