آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

تفاوت بین رتینوئید و رتینول چیست؟

رتینوئید

تفاوت بین رتینوئید و رتینول چیست؟

رتینوئیدها گروهی از محصولات مبتنی بر ویتامین A هستند که برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف استفاده می‌شوند. رتینوئیدها شامل بسیاری از محصولات ویتامین A هستند و رتینول یکی از اشکالی است که رتینوئیدها می‌توانند مصرف کنند.

به طور کلی، رتینوئیدها به عنوان محصولات مراقبت از پوست قوی‌تر و مبتنی بر نسخه برای درمان آکنه در دسترس هستند. از سوی دیگر، رتینول یک عنصر در محصولات مراقبت از پوست ضعیف‌تر و بدون نسخه (OTC) است که بر رنگ پوست، خطوط و چین و چروک‌های ظریف و پرپیگمانتاسیون تمرکز دارد.

رتینوئیدها چیست؟

رتینوئیدها نوعی دارو مشتق شده از ویتامین A هستند. در سال 1971، FDA رتینوئیدی به نام ترتینوئین را برای درمان آکنه و اسکار آکنه تایید کرد. برخی از انواع سرطان

 

شش نوع اصلی رتینوئید وجود دارد:

 

ترتینوئین

آداپالن

تازاروتن

آلی ترتینوئین

بکساروتن

رتینول

رتینوئیدها به‌عنوان داروی آکنه شروع شد و هنوز هم به طور گسترده برای باز کردن انسداد هسته‌ها، جلوگیری از آکنه، و التیام زخم‌های آکنه استفاده می‌شود.

 

رتینوئیدها می توانند به موارد زیر کمک کنند:

 

آکنه خفیف یا شدید

جای جوش

پیری پوست

رنگ پوست

خطوط ظریف

چین و چروک

جوان سازی پوست

رنگ پوست ناهموار

بافت پوست

هایپرپیگمانتاسیون

آیا برای شما مناسب است؟

از آنجایی که انواع مختلفی از رتینوئیدها وجود دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند، مهم است که در مورد گزینه ها با یک متخصص پوست صحبت کنید.

 

در اینجا آنچه باید در مورد انواع داروهای تجویزی رتینوئید و موارد استفاده آنها بدانید آمده است:

 

ترتینوئین برای درمان آکنه، خطوط ریز و چین و چروک، هایپرپیگمانتاسیون و کراتوز پیلاریس استفاده می شود.

آداپالن برای درمان آکنه استفاده می شود

تازاروتن برای درمان آکنه و پسوریازیس استفاده می شود

آلی‌ترتینوئین برای درمان سارکوم کاپوزی، وضعیتی که در آن سرطان در بافت‌های نرم دستگاه گوارش یافت می‌شود، استفاده می‌شود.

Bexarotene برای درمان لنفوم سلول T پوست، نوعی سرطان، استفاده می شود

نحوه استفاده از آن

رتینوئیدها به اشکال مختلف از جمله ژل، کرم و مایع وجود دارند. دستورالعمل های خاصی را از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای نحوه استفاده از محصولی که برای شما تجویز شده است دریافت خواهید کرد. به طور کلی، رتینوئیدهای موضعی تقریباً یک بار در روز استفاده می شوند. احتمالاً به شما دستور داده می شود که صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید و سپس رتینوئید را به آرامی روی پوست خود بمالید.

رتینول ها چیست؟

رتینول ها از خانواده رتینوئیدها هستند و یکی از چندین اشکالی هستند که رتینوئیدها می توانند داشته باشند. مانند رتینوئیدها به طور کلی، آنها محصولات مشتق شده از ویتامین A هستند که وقتی روی پوست استفاده می شوند اثرات ترمیمی قوی دارند. رتینول ها در بسیاری از محصولات پوستی آرایشی OTC یافت می شوند و در حالی که قدرت آنها از محصولی به محصول دیگر متفاوت است، معمولاً از داروهای رتینوئیدی قوی تر هستند.

 

آیا برای شما مناسب است؟

از آنجایی که رتینول به طور کلی ضعیف‌تر از سایر انواع رتینوئیدها است، احتمال کمتری دارد که عوارض جانبی ناخوشایندی مانند خشکی پوست یا تحریک پوست ایجاد کنند. بسته به نوع بیماری پوستی که با آن دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است برای شما موثر نباشند

 

به طور کلی، رتینول برای مشکلات پوستی خفیف و برای اهداف آرایشی بهترین است. طبق گفته انجمن پوست آمریکا (AAD)، رتینول معمولاً برای موارد زیر استفاده می شود: 2

 

بازسازی بافت پوست

مشکلات هیپرپیگمانتاسیون

رنگ پوست ناهموار

پیری پوست

نحوه استفاده از آن

درک این نکته مهم است که محصولات OTC رتینول مانند داروهای تجویزی رتینوئید تنظیم نمی شوند. علاوه بر این، یک غلظت مورد توافق برای موثر بودن رتینول وجود ندارد. غلظت رتینول در یک محصول می تواند از 0.0015٪ تا 1.0٪ متغیر باشد.

 

انتخاب یک محصول رتینول می تواند گیج کننده باشد، زیرا تعداد زیادی در بازار وجود دارد. AAD توصیه می کند که با کمترین فرمول موجود شروع کنید و ببینید آیا موثر است، بدون عوارض جانبی ناخواسته. شما همچنین باید در مورد گزینه های رتینول با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، ترجیحا یک متخصص پوست صحبت کنید.

نحوه انتخاب کدام مورد استفاده

اگر می خواهید تصمیم بگیرید که از رتینوئید یا رتینول استفاده کنید، بهترین راه حل این است که با یک متخصص پوست شروع کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید که آیا یک رتینوئید سرم پوستی هیالورونیک اسید قوی برای شما بهترین است یا خیر – و اگر چنین است، کدام دارو. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا یک محصول رتینول خریداری شده در فروشگاه را بر اساس وضعیت پوستی که می خواهید مدیریت کنید و دانش آنها از محصولات موجود انتخاب کنید.

 

بر اساس AAD، افرادی که مستعد خشکی پوست هستند یا حساسیت های پوستی دارند ممکن است تمایلی به استفاده از رتینوئید نداشته باشند. به طور مشابه، فردی که پس از استفاده از رتینوئید دچار بثورات، واکنش آلرژیک یا التهاب پوستی شده است، باید گزینه دیگری را انتخاب کند. گاهی اوقات یک محصول رتینول جایگزین خوبی در این موارد است.

 

علاوه بر این، افراد با پوست تیره‌تر باید به واکنش‌های خود به رتینوئیدها و رتینول‌ها توجه زیادی داشته باشند، زیرا گاهی اوقات دیدن التهاب یا سایر آسیب‌های ناشی از این محصولات دشوارتر است. افراد رنگین پوست ممکن است بیشتر مستعد لکه های تیره یا هایپرپیگمانتاسیون باشند. در این صورت، ممکن است لازم باشد مصرف نسخه رتینوئید را متوقف کنید و به رتینول ضعیف‌تر OTC بروید. باز هم، این باید تحت نظر پزشک انجام شود

 

طبق AAD، رتینوئیدها (از جمله رتینول) معمولاً باید در افراد اجتناب شود:

 

آکنه که با تغییرات یا عدم تعادل هورمونی همراه است

چه کسانی باردار هستند

اسکار شدید آکنه داشته باشید

انتخاب یک محصول

رتینوئیدهای مبتنی بر نسخه چیزی است که شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تان درباره آن صحبت خواهید کرد. ارائه‌دهنده شما به شما کمک می‌کند تا داروی مناسبی را برای رفع نیازهایتان پیدا کنید و به وضعیت پوستی که با آن سر و کار دارید رسیدگی کنید.

 

انتخاب یک محصول رتینول می تواند کمی پیچیده تر باشد. در بیشتر موارد، توصیه می شود با محصولی با غلظت کم رتینول شروع کنید و ببینید که چگونه واکنش نشان می دهید. اگر پوست شما تحریک نمی شود و به نتایجی که می خواهید می رسید، می توانید به این قدرت پایبند باشید. در غیر این صورت، می توانید محصولات قوی تری را امتحان کنید، و به نتایج خود و اینکه پوست شما چقدر محصول را تحمل می کند توجه کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که محصولات مختلف رتینول موجود در بازار احتمالاً دارای ترکیبات دیگری نیز هستند که ممکن است برای شما ایمن یا مفید باشند یا نباشند. باز هم، به همین دلیل است که بهتر است در مورد هر محصول رتینول یا رتینوئیدی که استفاده می کنید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

معرفی محصولات

سرم پوستی رتینول ویتامین A

سرم پوستی هیالورونیک اسید

کرم ترمیم کننده و جوانساز

خطرات و اقدامات احتیاطی

استفاده از رتینوئیدها و رتینول می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، به خصوص اگر با احتیاط استفاده نشود. عوارض جانبی ممکن است با استفاده کوتاه مدت، پس از استفاده طولانی مدت با استفاده از دوز بالاتر از توصیه شده، یا استفاده از محصولی با غلظت رتینوئید یا رتینول بالا رخ دهد.

 

در اینجا برخی از اثرات منفی احتمالی استفاده از رتینوئید یا رتینول آورده شده است:

 

التهاب و قرمزی

خشکی شدید

پوسته پوسته پوسته شدن

خارش

پوست نسبت به آفتاب حساس تر می شود

هایپرپیگمانتاسیون و تغییر رنگ

شعله ور شدن آکنه در اولین استفاده

تورم پوست

درماتیت

سوزش یا تاول پوستی

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. مطالعات زیادی در مورد استفاده از رتینوئیدها یا رتینول در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد. به این ترتیب، اکثر ارائه دهندگان استفاده از آنها را به ویژه برای اهداف آرایشی توصیه نمی کنند. در برخی موارد، آنها ممکن است برای سایر بیماری های پوستی پس از تجزیه و تحلیل هزینه-فایده توصیه شوند

 

AAD نکات زیر را برای افرادی که از رتینوئیدها یا رتینول ها استفاده می کنند به اشتراک می گذارد:

 

با کمترین شدت رتینوئید شروع کنید

از محصول یک شب در میان استفاده کنید

کاهش سرعت را شروع کنید و با گذشت زمان بیشتر از آن استفاده کنید

با یک مرطوب کننده دنبال کنید

از محصول در شب استفاده کنید

همیشه در طول روز با استفاده از محصولات رتینول از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا رتینوئیدها و رتینول می توانند پوست شما را نسبت به آسیب های خورشید حساس تر کنند.

چه زمانی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید

افراد در نحوه واکنش آنها به رتینوئیدها و رتینول ها و عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنند متفاوت هستند. به همین دلیل است که اگر برای اولین بار از رتینول یا رتینوئید استفاده می کنید، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در تماس باشید.

 

اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید، باید با ارائه دهنده خود تماس بگیرید:

 

پوست خشکی که بهتر نمی شود

تغییر رنگ پوست

تحریک پوست، مانند راش، قرمزی، تورم، سوزش، تاول، یا خارش

یک بررسی سریع

رتینوئیدها محصولات مراقبت از پوست مبتنی بر ویتامین A هستند و رتینول نوعی رتینوئید است. رتینوئیدها محصولات مراقبت از پوست قوی هستند که برای درمان بیماری هایی مانند آکنه استفاده می شوند. رتینول ها را می توان در محصولات آرایشی بدون نسخه که برای جوانسازی پوست و ضد پیری تبلیغ می شود، یافت. رتینوئیدها و رتینول هر دو در صورت استفاده بیش از حد می توانند باعث خشکی و تحریک شوند.

 

از آنجایی که رتینول ها معمولا ضعیف تر از رتینوئیدها هستند، ممکن است به خوبی تحمل شوند. اگر در مورد اینکه کدام محصول برای شما مناسب است سؤالی دارید، لطفاً با یک متخصص پوست یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + fifteen =